• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Türkiye Ermenileri Patrikliği: Silahların susması, adil ve sürdürülebilir bir anlaşmanın oluşturulabilmesi için duacıyız

Türkiye Ermenileri Patrikliği: Silahların susması, adil ve sürdürülebilir bir anlaşmanın oluşturulabilmesi için duacıyız
0 0

Patriklik barışa fırsat tanınması gerektiğini bildirerek, Karabağ sorununun masada çözülememesinin üzüntü verici olduğunu kaydetti.

29 Eylül 2020 Salı 12:15

Türkiye Ermenileri Patrikliği, Ermenistan ile Azerbaycan arasında başlayan çatışmalara dair bir açıklama yayınladı.

 

Patriklik Sekreteryası imzasıyla yayınlanan açıklamada, "Dinlerimizin emrettiği barışın bir an önce tesis edilmesi, adil ve sürdürülebilir bir anlaşmanın oluşturulabilmesi için duacıyız” denildi.

 

Karabağ sorununun masada çözülememesinin üzüntü verici olduğu belirtilen Patrikhane açıklaması şöyle devam etti:

 

"30 yıldır süregelen Karabağ sorununun Azerbaycan ve Ermenistan devletleri tarafından masada çözülememesi gerçekten üzüntü vericidir. Ülkeler arası silahlı çatışmalar ve savaşlar, taraflar ve insanlık için büyük bir yıkım ve kayıp demektir. Dinlerimizin emrettiği barışın bir an önce tesis edilmesi, silahların susması, adil ve sürdürülebilir bir anlaşmanın oluşturulabilmesi için duacıyız."

 

“Türkiye’nin üstleneceği rol çok önemli”

 

Türkiye’nin barışın tesisinde üstleneceği rolün tartışmasız çok önemli olduğu bildirilen açıklamada, “Kafkasya coğrafyasını bir barış havzasına çevirmek ilgili devletlerin ve ulusların karşılıklı özveri ve katkısını gerektirmektedir” ifadeleri kullanıldı.

 

Açıklamada şunlar kaydedildi:

 

"Azerbaycan ve Ermenistan halkları uzun yüzyıllar barış içinde birlikte yaşama ve var olma deneyimine sahiptirler. “Kardeş Azeri ve Ermeni halkları” deyiminin bugünkü nesiller tarafından da tekrar tesis edilmesi en büyük temenni ve duamızdır. Efendimiz İsa Mesih’in, “Ne mutlu barışı sağlayanlara, çünkü onlara Tanrı çocukları denecektir” sözünü hatırlatmakta ve barışı sağlama makamında olanları bu uğurda gayret ve çabalarını artırmaları konusunda teşvik etmekteyiz."

 

“Barışa tekrar fırsat tanınması gerektiğine inanıyoruz”

 

“Şüphesiz ki her kaybolan can değerlidir ve savaşın her günü telafi olmaz kayıplar doğurmakta ve onarılamaz yaralar açmaktadır” denilen açıklama, “Giderek şiddetlenen Ermenistan ve Azerbaycan savaşının bir an önce durması, barışa tekrar fırsat tanınması gerektiğine inanarak, hayatlarını kaybeden asker ve sivillere Tanrı’dan rahmet, kalanlara sabır diliyoruz” ifadeleriyle son buldu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha