• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Türkiye Libya mutabakatının tescili için BM'ye başvurdu

Türkiye Libya mutabakatının tescili için BM'ye başvurdu
0 0

Anadolu Ajansı’nın diplomatik kaynaklardan edindiği bilgiye göre Türkiye, Libya ile 27 Kasım'da imzaladığı deniz yetki alanları sınırlandırmasına dair mutabakat muhtırasının tescili için BM'ye bildirimde bulundu.

12 Aralık 2019 Perşembe 13:25

Doğu Akdeniz bölgesi, bölgede zengin doğalgaz rezervlerinin keşfedilmesiyle beraber özellikle 2010 senesinden itibaren giderek daha da artan şekilde gündeme geliyor.

 

Siyasi, ekonomik ve hatta askeri boyutuyla dikkat çeken Doğu Akdeniz geriliminde, Türkiye ile Libya'nın 27 Kasım'da attığı adım mevcut dengeleri değiştirebilme özelliği nedeniyle tartışılıyor.

 

Türkiye ile Libya’nın anlaşması, Doğu Akdeniz'deki diğer ülkelerin yanı sıra ABD, AB ve Rusya’nın da tepkisini çekmişti. Yunanistan, Libya'nın Atina Büyükelçisini Persona non grata (istenmeyen kişi) ilan etmişti.

 

Ankara'da yapılan değerlendirmelerde ise, söz konıusu anlaşmanın Yunanistan'ın ileride Güney Kıbrıs ve Mısır ile yapmayı öngörebileceği deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşmalarının önüne geçtiği kaydediliyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha