• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Türkiye, Süleymaniye'de hava saldırısı düzenledi, iki PKK'li yönetici öldürüldü

Türkiye, Süleymaniye'de hava saldırısı düzenledi, iki PKK'li yönetici öldürüldü
0 0

Türkiye Irak Kürdistan Bölgesi'ne hava saldırısı düzenledi, Ezmir Dağı’nda PKK’nin iki üst düzey yetkili yaşamını yitirdi.

22 Ekim 2019 Salı 15:55

Süleymaniye Asayişi, Türkiye’ye ait savaş uçağının iki PKK'liyi hedef aldığını duyurdu. 

 

Rudaw'ın haberine göre, Kürdistan Bölgesi Asayişi tarafından yapılan açıklama, 15 Ekim’de kent sınırındaki Ezmer Dağı’nda saat 17:10 sıralarında TSK’ye ait uçakların “Cemil” ile “Demhat” kod adlı PKK’nin iki üst düzey yetkilisinin hedef alındığı duyuruldu. Açıklamada, söz konusu saldırının sivillerin de bulunduğu piknik alanında gerçekleştiği kaydedildi.

 

PKK’li iki yetkilinin Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin bilgisi dışında bölgeye geldikleri vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

 

“Olay yerinden yapılan detaylı incelemelerin sonunda söz konusu iki kişinin Kürdistan Topluluklar Birliği’nin (KCK) üst düzey yetkilisi olduğu ortaya çıkmıştır. Bu kişiler Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin ilgili kurumlarının bilgisi dışında Türkiye’ye ait uçakların hedef aldığı ve sivillerin piknik amaçlı da bulunduğu bu bölgeye gelmişlerdir. Söz konusu saldırı birlikte yaşama ve güvenliği sağlamaya yönelik hizmet etmeyip bir hak ihlalidir.”

 

Kürdistan Bölgesi ile Irak’ın toprak ihlalinin kabul edilemez ve kınanan saldırıda, asayiş ayrıca, şu ifadeler yer aldı:

 

“Tüm taraflardan Kürdistan ile Irak toprağını komşu ülkelere saldırı amaçlı kullanmasını talep ediyoruz. Vatandaşlarımızın Kürdistan Bölgesi hava sahasının Irak Sivil Havacılık denetiminde bulunduğunu hatırlatmakta yarar görüyoruz. Bu süreçte de hava sahamızda keşf uçukları da Kürdistan Bölgesi’nin kontrolünde değildi. Buradan barışçıl Kürdistan Bölgesi toplumuna ve Süleymaniyeli vatandaşlarımıza yönelik güvenlik, huzur ve egemenliğine benzer saldırların tekrarlanmaması için tüm çabayı göstereceğimizi belirtmek istiyoruz.” 

 

Olayla ilgili KCK'den de bir açıklama geldi. KCK Dış İlişkiler Komitesi adına yapılan açıklamada olay doğrulandı. 

 

Fırat Haber Ajansı'nın aktardığı açıklamada “15.10.2019 günü Güney Kürdistan’da Ulusal Birlik ve TC’nin Rojava işgaline karşı kamuoyu çalışmaları yürüten Demhat Agit (Seyitxan Ayaz) ile daha önce savaş da gazi olan, sağlık nedeniyle Süleymaniye’de bulunan Cemil Amed (Eser Irmak) arkadaşlarımız uluslararası güçlerin desteği ve TC kirli ortaklığıyla hedef alınarak katledilmişlerdir" ifadelerine yer verildi.  

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha