• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Türkiye Tabipler Birliği: Bazı iş yerleri sağlık çalışanlarının sözleşmesini feshediyor

Türkiye Tabipler Birliği: Bazı iş yerleri sağlık çalışanlarının sözleşmesini feshediyor
0 0

Türkiye'de yaşanan koronavirüs vakalar her geçen gün artıyor. Sağlık çalışanı sıkıntısı olan ülkede 600'den fazla sağlıkçı da koronavirüs bulaştı.-

3 Nisan 2020 Cuma 21:58

Sağlık çalışanınan giderek daha fazla ihtiyaç duyulan ülkede, kimi işyerlerinde işten çıkarmalar gündeme geldi. 

 

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi, Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs salgını sürecinde kamu ve özel sağlık kuruluşlarında çalışan sağlık çalışanlarının üç ay boyunca istifa etmelerinin yasak olduğuna dair yayımladığı yönetmenliğe rağmen işten çıkarılmaların yaşandığına dair açıklama yaptı.

 

TTB yazılı açıklamasında salgın sürecinde bazı işyerlerinin genel olarak hasta başvuru sayısının azaldığı ve benzer gerekçelerle sağlık çalışanlarını işten çıkardığını ifade etti.

 

Açıklamanın devamında, “Meslektaşlarımızın bilgi ve emeklerine hürmet edilmesini, bütün özel sağlık kurum ve kuruluşlarına kamusal ödevler verilerek sağlık hizmet sunumuna katılmalarının sağlanmasını, bu süreçte sağlık hizmetlerinin ücretsiz sunulmasını ve bu sağlık kuruluşlarının personel giderlerine kamusal destek sağlanmasını talep ediyoruz” diye belirtti.

 

Sağlık çalışanlarının iş akdinin feshedildiğine dair şikayetlerin olduğunu ifade eden TTB, sözleşmesi feshedilen sağlık çalışanlarının iş güvencesine ilişkin şu bilgilendirmeyi yaptı:

 

“Çalışanların işlerini korumaktan ziyade, haklı bir sebep olmaksızın iş sözleşmesi feshedilenlere tazminat ödenmesini hedefleyen bu hakların yanı sıra, işyeri hekimlerinin ek bir tazminat olanağı daha vardır. Yaşanmakta olan virüs salgınının yayılmasında sosyal ilişkinlerin önemi ile çalışma alanlarında işçilerin yakın temasları dikkate alındığında işyeri hekimlerinin sağlık önerilerinin bu dönemde çok daha özel bir önem taşıdığı açıktır. İşyeri hekimi, bildirim yükümlülüğünü yerine getirdiği için iş sözleşmesi feshedilirse işveren hakkında bir yıllık sözleşme ücreti tutarından az olmamak üzere tazminata hükmedilir. İşyeri hekiminin diğer işçilik hakları saklıdır.”

 

Koronavirüsle mücadalede yaşanan sıkıntıları dile getiren doktorlar da baskılarla karşılaşıyor. Meslek örgütlerinin talebi doktorların yaşadığı sıkıntılara ilişkin acilen bir düzenleme yapılması.

 

Balıkesir’de aile hekimliği yapan Dr. Fevzi Turgut’un koronavirüsle mücadele kapsamında sağlık personeli için getirilen esnek çalışma sistemini Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğünün uygulamadığını sosyal medya hesabından duyurması ve ardından 2 ay süreyle görevden uzaklaştırılması  dikkatleri bir kez daha sağlık personelinin çalışma koşullarına çevirdi.

 

DW Türkçe'de yer alan habere göre Dr. Turgut hakkında verilen görevden uzaklaştırma cezasını kınayan Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Özlem Sezen, Turgut'un İl Sağlık Müdürlüğünü Cumhurbaşkanlığı genelgesi ve Sağlık Bakanlığı kararlarına uymamakla eleştirdiği için görevden uzaklaştırılmasını “idari mobing” olarak tanımlıyor.

 

Bunun "yönetimsel bir şiddet" olduğunu söyleyen Sezen, "Koronavirüs ile savaşta tüm sağlık çalışanlarının psikolojik olarak da desteklenmesi, alınan kararların uygulanması açısından çok önemli”  diyor.

 

Sezen, il sağlık müdürlüklerinin denetlenmesi konusunda hükümete çağrı yaparak aile hekimlerinin çalışma koşullarının iyileştirilmesi konusunda hükümetten yeni düzenlemeler beklediklerini de belirtiyor.

 

Ankara Tabip Odası avukatlarından Ender Büyükçulha'ya göre de bu  münferit bir vaka değil. Büyükçulha, görev yaptıkları sağlık kuruluşlarındaki eksiklikleri dile getiren, isteklerini bağlı oldukları idari birimlere yazılı olarak sunan ve yasal haklarını korumaya çalışan doktorların "idari mobing"le karşılaştığından yakınıyor.

 

Bunun bir diğer örneği de Mardin Tabip Odası Eş Başkanı Osman Sağlam'ın basına demeç verdiği için açığa alınması oldu. Sağlam hakkında "Hekimlerin tanı koymaktan korktukları çok sayıda hasta var. Açıkçası özel hastaneler de diğer hastaneler de koronavirüsü tanısı koymamaları için hekimlere baskı yapıyor" açıklamasının ardından "halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek" suçundan soruşturma başlatıldı.

 

Doktorların yaşam ve sağlıklı koşullarda çalışma hakkının Anayasa’da güvence altına alındığına dikkat çeken Büyükçulha, doktorların taleplerini karşılayan yeterli düzenlemelerin yapılmaması durumunda doktorlara her türlü hukuki yardımın yapılacağını söylüyor.

 

Türk Tabipleri Birliği (TTB) İkinci Başkanı Ali Çerkezoğlu da tüm sağlık personelinin salgınla mücadelenin sonuç vermesi için tüm idarecilerle birlikte çalışmak istediğini ancak bu süreçte eksik ve yanlış gördükleri şeyleri de söyleme hakkına sahip olduklarını söylüyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha