• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Türkiye uzlaştırmış: İdlib’de güç kaybeden ÖSO cihatçı yönetimi kabul etti

Türkiye uzlaştırmış: İdlib’de güç kaybeden ÖSO cihatçı yönetimi kabul etti
0 0

Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri İdlib’de dokuz gündür mücadele ettikleri cihatçı gruplar karşısında güç kaybedince uzlaşma yoluna gitti.

11 Ocak 2019 Cuma 11:35

Reuters’ın haberine göre, bu gelişme Türkiye’nin bu bölgede yapabileceği büyük çaplı bir askeri operasyonu da etkileyebilir.

 

Türkiye sınırına yakın bu bölge Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ı devirmek isteyen isyancıların elinde kalan son büyük alan. Ancak muhalefet burada, cihatçı fraksiyonlarla Türkiye’nin desteklediği muhalif güçler olarak bölünmüş durumda.

 

Türkiye kabule zorladı

 

Türkiye, ABD ve diğer ülkelerin terörist olarak tanıdığı Heyet Tahrir el Şam’ın (HTŞ – eski el Nusra), dün ÖSO’nun bazı birimlerini çatışmalara son veren bir ateşkes anlaşmasını kabule zorladığı bildirildi.

 

Bu anlaşmayla ÖSO grupları, HTŞ’nin desteklediği sivil yönetimin yetkisini kabul etmiş oldu.

 

İslamcı militanların son günlerde elde ettiği başarılar, eylül ayında Türkiye ve Esad’ın en güçlü müttefiki olan Rusya arasında varılan ve bölgeye bir askeri saldırıyı durduran İdlib mutabakatını da tehlikeye sokuyor. Bu anlaşma İslamcı grupların cephe hattı üzerindeki tampon bölgeyi terk etmelerini de şart koşuyordu.

 

İdlib vilayetinin yüzde 80’e bölümü şu anda el Kaide’nin bir uzantısı olan grubun etkin olduğu HTŞ’nin eline geçmiş durumda.

 

‘Kurtuluş Hükümeti’ yönetecek

 

Dün varılan anlaşma uyarınca ÖSO, HTŞ’nin etkin olduğu İdlib kent merkezi ve pek çok kasabada temel hizmetleri yürüten ‘Kurtuluş Hükümeti’ adlı sivil oluşumun, diğer bazı köy ve kasabaları da yönetmesini kabul etti.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün yaptığı açıklamada, “İdlib’de sahada sıkışmadan dolayı radikal gruplar ılımlı muhalefete saldırıya geçti, biz de gerekli tedbirleri alıyoruz. İdlib’de bazı çatışmalar var, arkadaşlarımız durdurulması için çalışıyor; İdlib muhtırası başarıyla uygulanıyor diyebiliriz” demişti.

 

Reuters’a konuşan Türk istihbaratına yakın bir isyancı kaynağı Ankara’nın grupları anlaşmaya razı ederek çatışmaların daha büyümesini önlediğini söyledi.

 

HTŞ’nin bölgedeki güçlü hakimiyetinin sürmesi, bölge halkı ve isyancılar arasında, geçen yıl beklenen Rus hava saldırılarının bu kez yapılabileceği kaygısı yaratıyor.

 

İslamcı militanlar Türk-Rus anlaşmasının koşullarına uyarak Türk birliklerinin İdlib yakında konuşlanmasına razı oldular ancak bölgeyi terk etmediler.

 

ÖSO’yu şemsiyesi altında bulunduran Ulusal Ordu ittifakından Binbaşı Yusef Hamoud, “HTS’nin bu bölgedeki kesin kontrolü, rejim ve Rusya için, İdlib anlaşmasına son vermek için bir mazeret olacak. Yaklaşan tehlike bu” dedi.

 

Daha önce bölgedeki İslamcı fraksiyonlarla birlikte çarpışmış olan bazı militanlar, şimdi Türkiye’nin etkisi altındaki bölgelere kaçtılar.

 

Ayrıca çatışmaların önemli bölümü Türkiye ile Rusya arasında imzalanan anlaşma ‘silahsızlandırılmış‘ olarak tarif edilen bölgede yaşandı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha