• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Tuşba Belediyesi'nde meclis üyelerine X-ray dayatması

Tuşba Belediyesi'nde meclis üyelerine X-ray dayatması
0 0

Dün Tuşba Belediyesi meclisinde yaşanan tartışmaların basına yansıması üzerine bugün belediye meclis kapısına polis yerleştirildi.

17 Nisan 2019 Çarşamba 14:45

Polislerin HDP'li meclis üyelerini aramak istemesi üzerine uzun süreli tartışma yaşandı. HDP Belediye Meclis Üyesi İsmet Tan, uzun namlulu silahların gölgesinde meclis toplantısı yaptıklarını söyledi. 

 

HDP’den Belediye Eşbaşkanı seçilen Yılmaz Berki ve Ayşe Minaz yerine AKP’li aday Salih Akman’a mazbata verilmesinin ardından Tuşba’daki ilk meclis toplantısında yaşananların ardından bugün meclis toplantısına gitmek isteyen HDP'liler polisler tarafından üst aramasından geçirilmek istenince gerginlik çıktı. Sabah saatlerinde uzun namlulu silahlarla belediye kapısında duran polisler, meclis toplantısına girmek isteyen HDP'li meclis üyelerinin X-Ray ve üst aramasından geçirileceğini söyledi. Duruma tepki gösteren HDP'liler ile polisler arasında tartışma yaşandı. Tartışmanın ardından durumu protesto eden HDP'liler belediyenin dışına çıktı. Yaklaşık bir saat kapıda durumu protesto eden HDP'liler ardından salona alındı. 

 

'CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK'

 

Duruma tepki gösteren HDP Belediye Meclis Üyesi İsmet Tan, "Biz seçilmiş belediye meclis üyeleri olarak Tuşba Belediyesi meclis salonuna giriş yapmak istedik; ancak burada uzun namlulu silahlı kişiler ve özel güvenlik güçleri salona giriş yapmamıza izin vermedi. Halk tarafından seçilmiş belediye meclis üyeleri olarak kendi meclisimize geçemiyoruz. Bu hukuksuzluk, bu onursuzluğu bize dayatıyorlar. Bu hukuksuzluğu biz asla kabul etmeyeceğiz. Uzun namlulu kişilerin belediye salonunda ne işi var? Bu halkın belediyesidir. Burası karakol ve emniyet müdürlüğü değil. Bizim şuanda can güvenliğimiz yoktur. Şimdi uzun namlulu silahların gölgesinde meclis toplantısı yapacağız" dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha