• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Tutuklu gazeteciler: Asıl suç gerçekleri gizlemektir

Tutuklu gazeteciler: Asıl suç gerçekleri gizlemektir
0 0

Silivri Cezaevi'nde tutuklu Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ferhat Çelik ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser, kendilerine yöneltilen suçlamalara, “Asıl suç gerçekleri halktan gizlemektir” diyerek yanıt verdi.

28 Mayıs 2020 Perşembe 17:47

Libya'da hayatını kaybeden Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunun cenaze töreniyle ilgili haber yaptıkları, bu haberlere gazetelerinde ve haber sitelerinde yer verdikleri gerekçesiyle 6’sı tutuklu 8 gazetecinin yargılandığı davanın ilk duruşması 24 Haziran’da görülecek. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanıp 34. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, “Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama” ve “İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek” suçlamaları yöneltilen gazeteciler için 8 yıldan 17 yıla kadar hapis cezası isteniyor. 

 

Dava kapsamında Silivri 9 No'lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ferhat Çelik ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser, yöneltilen suçlamaları ve haklarında hazırlanan iddianameyi değerlendirdi. 

 

ÇELİK: HAKİKATİN PEŞİNDE OLACAĞIZ 

 

İddianamenin hukuken hiçbir geçerliliğinin olmadığını belirten gazeteci Ferhat Çelik, iddianame ile bir kez daha gazetecilik mesleğinin yargılandığını söyledi. Soruşturma aşamasında kendilerine “Neden bu haberi yaptınız?” diye sorulduğunu aktaran Çelik, haber yapmanın suç olarak görülmesi kadar saçma bir şeyin olmadığını belirtti. Gazetelerinde yer verdikleri haberin kaynaklarını ayrıntılı bir şekilde verdiklerini vurgulayan Çelik, “Haberimiz her şeyi anlatmaya yetiyor. Ama bu devlet ‘Ben yaparım, siz yazmayacaksınız’ diyor. Şu unutulmamalı ki asıl suç gerçekleri halktan gizlemektir” ifadelerini kullandı. 

 

Fikir ve düşünce özgürlüğü açısından Türkiye’nin sınıfta kaldığını zaten bildiklerini sözlerine ekleyen Çelik, “Halkın haber alma hakkına yapılan bu saldırılar karşısında sürekli direnenler olmuştur. Bizler de Apê Musa’nın (Musa Anter) mirasını devralarak hakikatleri halka ulaştırmaya çalışıyoruz. Her ne olursa olsun hakikatin peşinde olacağız” diyerek, gazetecilik faaliyetlerini sürdüreceklerini vurguladı.

 

‘GEZİ RUHUNA SAHİP ÇIKMALIYIZ’

 

Çelik, yıldönümü olan Gezi Parkı direnişine ilişkin de düşüncelerini paylaştı. Çelik, “Gezi direnişi, yaşamı ve doğayı savunduğu kadar özgürlük, eşitlik ve adaletin de ne kadar vazgeçilmez olduğunun ispatiydi. Gezi ruhu bir arada olmanın, farklılıkları, zenginlik saymanın adıydı. O günlerde bizzat soluduğum özgürlük havasına bugün daha çok ihtiyaç var. Aradan gecen 7 yılda toplum kutuplaştırıldı, sahte düşmanlıklar ve sahte kahramanlıklar yaratıldı. Artık insanın, hayvanın ve ağacın ne canlısına ne de ölüsüne tahammül ediliyor. Dolayısıyla despotizm ve faşizmden kurtulmak için Gezi ruhunu hatırlamalı ve sahip çıkmalıyız” dedi.

 

KESER: GAZETECİLİK YAPTIK 

 

Yeni Yaşam Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser ise, dünya salgınla mücadele ederken, Türkiye’de iktidarın gazeteciler üzerinde baskı kurmakla meşgul olduğunu ifade etti. Keser, “Adalet terazisiyle diledikleri gibi oynuyorlar. Nefret dilini yüceltiyorlar. Ama bu yeni değil. Bu uygulamalara ve yöntemlere karşı koymamız ve mücadele etmemiz de yeni değil. Tıpkı Gezi direnişinde olduğu gibi bugün de bütün adaletsizliklere, özgürlüklere ve tabi ki doğaya yapılan haksızlıklara ve talana karşı gerçekleri dile getirip mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz” dedi. Haklarında suçlama konusu yapılan haberi başka kaynaklardan alarak sayfalarında yer verdiklerini vurgulayan Keser, sadece “gazetecilik” yaptıklarını kaydetti.

 

KAYNAK: MEZOPOTAMYA AJANSI - SADİYE ESER

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha