• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Tutuklu HDP'li belediye başkanının eşi: 'Sıkın kafasına dediler'

Tutuklu HDP'li belediye başkanının eşi: 'Sıkın kafasına dediler'
0 0

Yerine kayyım atanarak önce Van Cezaevi'ne, bir hafta önce de Elazığ Cezaevi'ne sevk edilen HDP'li Yüksekova Belediye Eş Başkanı İrfan Sarı'nın ailesi karşılaştıkları kötü muameleyi anlatırken tepkiye yol açacak detaylardan bahsettiler.

22 Kasım 2019 Cuma 17:24

Sarı'nın eşi Aynur Sarı, eşinin bilinçli olarak kendilerinden uzak bir cezaevine sevk edildiğini söyleyerek evlerine baskın yapıldığı sırada bir polisin eşi için, "Sağa sola bakarsa sıkın kafasına" dediğini belirtti.

 

Gazete Duvar'dan Hacı Bişkin'in haberine göre İrfan Sarı, tekli hücrede tutuluyor.

 

Sarı’nın 28 yaşındaki oğlu Ozan Sarı, babasıyla cezaevindeki son görüşünü anlatırken, “Çok hastaydı. İnce bir battaniye vermişler. İlaçlarını da alamamış…” dedi. Sarı’nın eşi Aynur Sarı ise eşinin kendilerinden uzaklaştırılarak Van Cezaevi’nden Elazığ Cezaevi’ne sevk edildiğini söyleyerek, “Eşimi bizden uzağa götürdüler. Bunu kabul etmiyoruz” ifadesini kullanıyor.

 

Yüksekova’da rekor oyla seçilerek seçilerek belediye başkanlığını kazanan HDP’li Eş Başkanlar İrfan Sarı ve Remziye Yaşar , 15 Ekim’de gözaltına alınarak iki gün sonra da tutuklanarak Van Cezaevi’ne gönderilmişti.

 

Bir hafta önce de iki eş başkan ailelerinden 650 Km. uzaklıktaki Elazığ Yüksek Güvenlikli 2 Nolu Cezaevi’ne sevk edilen Sarı’nın oğlu Ozan Sarı, babasının uzak bir yere sevk edilmesinin ‘bilinçli’ yapıldığını söylüyor ve ekliyor:

 

“Babamı gözaltına aldıklarında üstünde elbiseleri bile yoktu. Rica ederek zorla elbiselerini giydirdik. Ters kelepçelenerek gözümüzün önünde evden çıkartıldı. Yine aynı şekilde saatlerce elleri ters kelepçeli biçimde gözaltında tutuldu. İşlemleri bittikten sonra Van Cezaevi’ne sevk edildi. Fakat daha sonra Elazığı Yüksek Güvenlikli 2 No’lu Cezaevi’ne sevk edildi. Bölgenin kış şartları, annemin tedavisi devam etmekte olan troid kanseri, benim ise avasküler nekroz hastalığım var. Bunların yanı sıra babaannemin yaşlılığa bağlı hastalıkları babamın ziyaretine gitmemiz için zorluk çıkartıyor."

 

Babasının cezaevine girmeden önce daha yeni ameliyat olduğuna dikkat çeken Ozan Sarı, "Bu konuda cezaevi yönetiminin de hassas olmasını istiyoruz" çağrısı yapıyor.

 

Sarı, 1 buçuk ay önce sabah saatlerinde onlarca polisin eve baskın yaparak eşini gözaltına aldıklarını anı ise şöyle anlatıyor:

 

“Hâlâ olayın şokunu atlamadık” dedi. Sarı, gözaltı sabahı yaşananları şöyle anlattı: “1 buçuk ay önce onlarca polis biz uykudayken kapımızı kırarcasına açmaya çalıştı. Üstümüzü giyip kapıyı açacağımızı söyledikten sonra hemen kapıyı açtık. Ben de kendilerine, ‘evime galoş giymeden giremezsiniz’ dedim. Ancak dinlemediler. Hemen oğlumu ve eşimi yere yatırdılar. İrfan yerdeyken sağa ve sola baktı. Yüzü maskeli bir polis de kendisine bağırarak, ‘Sağa sola bakma’ dedi. Bu sözlerin üzerine başka bir polis de, ‘Eğer sağa sola bakarsa sık kafasına’ diyerek bağırıyordu. Sonra eşimin elini ters kelepçeleyerek götürdüler. Evden çıkartılınca da bana ve oğluma bakmak istedi ancak yine izin vermediler. Önce Van’a götürdüler sonra bizden uzaklaştırarak Elazığ’a… Ben de hasta olduğum için kendisini görmeye gidemiyorum. Hemen hücreye atmışlar. Ben de çocuklarım da bu olaydan dolayı çok sarsıldık. Bunu yapmalarına gerek var mıydı? Şimdi de eşimi bizden uzağa götürdüler. Bunu kabul etmiyoruz.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha