• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Tutuklu milletvekili Leyla Güven: Öcalan’la görüşülene kadar açlık grevindeyim

Tutuklu milletvekili Leyla Güven: Öcalan’la görüşülene kadar açlık grevindeyim
0 0

Tutulduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde açlık grevine başlayan HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, Abdullah Öcalan ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmeden açlık grevini sonlandırmayacağını açıkladı.

12 Kasım 2018 Pazartesi 21:13

Mezopotamya Ajansı'ndan Özgür Paksoy’un sorularını yanıtlayan Güven, şunları söyledi:

 

“Daha önce de Amed Zindanı'nda 5 sene kaldım. Buranın tarihsel gerçekliğinin tutsaklara verdiği ayrı bir maneviyat var. Baktığım, bastığım her yerin bir anlamı, bir geçmişi var. Büyük direnişlerin mekânı dolayısıyla anılarına layık olmak önemlidir.”

 

Güven, kendisini eyleme iten nedenleri ise şöyle anlattı:

 

“Çözümsüzlüğü dayatan politikalar sorunları ağırlaştırmaktadır. Toplumsal barışın sağlanması konusunda kaybedecek zamanımız kalmadı. Sorunların çözümü kavrandı. Çaba sahibi olan Sayın Öcalan’ın devreye girmesi için öncelikle ağır tecrit koşullarının ortadan kaldırılması gerekiyor. Ulusal ve uluslararası hukuk çerçevesinde koşullarının iyileştirilmesi lazım.

 

İmralı tecridi Öcalan şahsında bütün Kürt halkına uygulanıyor. Halkın seçilmiş bir vekili olarak yaşanan sorunlar karşısında hiçbir şey yapmadan durmayı doğru bulmadım. Toplumsal barışın sağlanması konusunda üzerime düşen her türlü görevi yerine getirmeye hazırım. Özgür irademle açlık grevine girme kararı aldım. Sayın Öcalan avukatları ve ailesiyle görüşene kadar da eylemimi sürdüreceğim.”

 

KAYNAK: MEZOPOTAMYA AJANSI

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha