• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Üniversite öğrencisine saldırı

Üniversite öğrencisine saldırı
0 0

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi (DTCF) öğrencisi Ulaş Can Taylan Arguç, ırkçı bir grubun saldırısına uğradı.

10 Aralık 2019 Salı 17:13

Son dönemde sol, sosyalist ve yurtsever öğrencilere yönelik saldırılarla gündeme gelen Ankara Üniversitesi (AÜ) Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi (DTCF) öğrencisi olan Ulaş Can Taylan Arguç, dün ırkçı bir grubun saldırısına maruz kaldı.

 

Sıhhiye metro çıkışında bir arkadaşını beklediği sırada, üniversitede sol görüşlü öğrencilere yönelik tehdit ve saldırıları kışkırttığını belirttiği Abdurrahman G. ve Furkan D. ile onların “reis” dedikleri Kubilay adındaki kişinin bir anda kendisine arkadan saldırdıklarını belirten Taylan, sonrasında yaşananları şöyle dile getirdi:

 

“Bana vurmaya başladılar ben de karşılık verdim. Bu sefer benim PKK’li olduğumu söylediler. Bunun üzerine sonra civardaki esnafta bana tepki göstermeye başladı. Esnaflardan bazıları daha önce devrimci öğrencilere döner bıçağıyla saldırmıştı. Bunların desteğiyle bana saldırmaya devam ettiler. Arkadaşımın gelmesi üzerine kaçtılar.”

 

Uğradığı saldırı sonrası arkadaşı ile birlikte okula girdiklerini söyleyen Arguç, haber verilmesine rağmen polislerin olay yerine gelmediğini belirtti.

 

Bir süre sonra okuldan çıkıp hastaneye gittiklerini aktaran Arguç, yapılan muayene ve tekniklerde elmacık kemiğimin kırıldığı ve yüzünde zedelenmelerin oluştuğunun tespit edildiğini ifade etti. Arguç, akabinde polis eşliğinde karakola giderek kendisine saldırıda bulunan kişiler hakkında şikayetçi olduğunu ifade etti.

 

Arguç, şikayetçi olmasına rağmen saldırganların ceza almayacağı düşüncesinde. Nedenini ise, şöyle açıklıyor:

 

“Savcılık sürecinde ceza almayacaklarından eminiz çünkü bizi terörist olarak lanse edip, saldırılarını meşrulaştırma peşindeler. Ama biz sadece öğrenciyiz.”

 

DTFC öğrencilerince kurulan Komin Meclisleri Üyesi olan Arguç, üniversitedeki genel duruma dair de bilgiler verdi. Arguç, “Türkiye gündemi nasıl gelişiyorsa bizim okulda da 2016’dan sonra faşist saldırılar artmış durumda. Ülkü Ocakları, Türk Ocakları ve Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyeleri, okuldaki devrimci, demokrat öğrencilere yönelik sürekli bir saldırı pozisyonu içerisinde. Sosyal medya ağları üzerinden organize oluyorlar, bizi defalarca tehdit ettiler, düzenli saldırılar gerçekleşiyor” diye belirtti.

 

Üniversite yönetimini ise, bu saldırılar karşısında sessiz kalmakla suçlayan Arguç, “Dekanlık herhangi bir ceza vermiyor, polisler olayı ayırıyor gibi dursa da okula girer girmez bize mevzileniyor. Devrimci kesime müdahale ediliyor ama karşı tarafa bir müdahalede bulunmuyor” diye belirtti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha