• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Urfa'da diğer 8 kişinin de gözaltı süreleri uzatıldı

Urfa'da diğer 8 kişinin de gözaltı süreleri uzatıldı
0 0

Halfeti'de gözaltına alınanlar arasında bulunan 8 kişinin daha gözaltı süreleri 4 gün süreyle uzatıldı.

27 Mayıs 2019 Pazartesi 16:30

Urfa'nın Halfeti ilçesinde 18 Mayıs günü yaşanan çatışmanın ardından Halfeti ve Bozava ilçelerinde gözaltına alınan 51 kişiden hala gözaltında tutulmaya devam eden 8 ismin daha gözaltı süreleri uzatıldı. 

 

Olayın ardından her iki ilçeye bağlı köylerden toplam 51 kişi gözaltına alınmış, birçoğunun işkenceye maruz kaldığı yansımıştı. Gözaltına alınanlardan 3'ü çocuk 22 kişi ifadalerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı. Gözaltına alınanlar arasında bulunan Abdullah Çiftçi ise, sosyal medya paylaşımları dolayısıyla "Örgüt propagandası yapmak" iddiası ile tutuklanmıştı.

 

Urfa Emniyet Müdürlüğü TEM Şube’deki sorguları devam eden 28 kişiden 20’sinin gözaltı süreleri geçtiğimiz Cumartesi günü 4 gün süreyle uzatılmıştı. Geriye kalan Bozova’ya bağlı Koçhisar (Qoser) ve Tutluca mahallerinde gözaltına alınan diğer 8 kişinin gözaltı süreleri ise, bugün 4 gün süreyle uzatıldı.

 

Bu isimler ise şunlar: Ömer Gül, Mehmet Yıldırım, Vakkas Kılıç, Abdullah Polat, Mahmut Pehlivan, Besravi Atmaca, Sait Çiftçi ve Kadir Çiftçi.

 

8 kişinin Adliye’ye getirilmeleri sırasında çevrede geniş güvenlik önlemleri alındı. Gözaltındaki yakınlarını görebilmek için adliye binası önünde bekleyen aileler, uzaktan görebildikleri yakınlarının gözleri, kolları ve vücutlarının çeşitli yerlerinde morluklar olduğunu belirtti.

 

Gözaltına alınanların işkenceye maruz kalması üzerine, bu kişilerin TEM'den başka bir şubeye sevk edilmeleri yönünde Urfa 1'inci Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvuran avukatların bu talebi, yetkinin Cumhuriyet Başsacılığı'nda olduğunu belirtilerek geri çevrilmişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha