• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Urfa Hapishanesi’nden sürgün edilen siyasi tutuklulara 2 gün boyunca su yemek ve ilaç verilmemiş

Urfa Hapishanesi’nden sürgün edilen siyasi tutuklulara 2 gün boyunca su yemek ve ilaç verilmemiş
0 0

Urfa Hapishanesi'nden sürgün edilen 7 siyasi tutuklulara 2 günlük yol boyunca su yemek ve ilaç verilmediği öğrenildi

2 Ağustos 2020 Pazar 16:16

Hapishanelerde siyasi tutuklulara yönelik yaşanan hak ihlallerine yenisi eklendi. Urfa Hapishanesi’nden 7 kişi ile birlikte farklı cezaevlerine sevk edilen tutuklu Kasım Karataş, 2 gün süren yolda kendilerine su, yemek ve ilaçlarının verilmediğini ve canlarına kastedildiğini aktardı.

 

MA’nın haberine göre Urfa T Tipi 2 Nolu Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Kasım Karataş, Zübeyir Paksoy, Ferhat Çiftçi, Mehmet Çelik, Mehmet Tahir Özcan, Orhan Orak, Zana Mazak ve Emrullah Oruç, 14 Temmuz’da Bolu ve Tekirdağ cezaevlerine sevk edildi. 3 arkadaşı ile Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen Kasım Karataş, yaşadıklarını kızı Gülistan Karataş aracılığıyla duyurdu.

 

Belki yolda ölürsünüz

 

14 günlük karantina sürecinden sonra ilk kez Cuma günü babası ile telefon üzerinden görüşen Gülistan Karataş, “Babam 2 gün boyunca süren yolculukta en temel insani ihtiyaçlarını karşılanmadığını söyledi. Yemek, su ve kullanmaları gereken ilaçların kendilerine verilmediğini, yine tuvalet ihtiyaçlarının karşılanmadığını söyledi. Babam bu yolculuğun canlarına kasıt olduğunu ve ‘belki yolda ölürsünüz’ anlayışı güdüldüğünü söyledi” dedi ve babasın 2016 yılında kalp ameliyatı olduğunu, kalbinin yüzde 30’unun çalıştığını, tek böbreğinin ve birçok kronik hastalığının bulunduğunu ekledi.

 

“Aileleri cezalandırma politikası”

 

Karataş, “Babam cezaevi yönetiminin kendilerine aynı cezaevi kampüsü içerisinde bulunan T 1 Nolu cezaevine sevk edileceklerinin söylediğini ancak daha sonra bin 200 kilometre uzaklıkta bulunan Tekirdağ’a sürgün edildiklerini söyledi. Salgına rağmen babam ve beraberindekileri 2 gün yolda götürdüler. Babam, söz konusu yolculuktan sonra rahatsızlıklarının daha da arttığını söyledi. Bu sürgünler bir nevi aileleri de cezalandırma politikasıdır. Biz yakınlarımızın yanında olacağız. Onları asla yalnız bırakmayacağız, her zaman onları görmeye gideceğiz ve onların sesleri olmaya devam edeceğiz.”  dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha