• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Uzmanlara göre olası İstanbul depreminde Avrupa yakası daha riskli

Uzmanlara göre olası İstanbul depreminde Avrupa yakası daha riskli
0 0

Jeofizik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Şahan, olası bir İstanbul depreminde Avrupa yakasının daha büyük zarar göreceğini söyledi.

13 Mart 2018 Salı 18:06

Habertürk’ten Uzay Kesmen’in haberine göre, 1996 yılında hazırlanan Türkiye’nin deprem bölgeleri haritasının bu yıla kadar hiç değişmediğini söyleyen Şahan şöyle devam etti: 

 

“Kartal, Maltepe, Kadıköy faya yakın diye 1. derece deprem bölgesi seçilirken zemini bozuk olan Avcılar, Küçükçekmece, Çatalca, Gaziosmanpaşa’yı tehlikesiz görmek yanlış. İstanbul’un zemin bakımdan haritasına baktığımız zaman Anadolu yakasının Avrupa yakasına göre biraz daha kaya zeminlerden oluştuğunu görüyoruz. Kaya daha dayanıklı daha sağlamdır. Avrupa yakası bu anlamda düşündüğümüzde biraz daha riskli.”

 

‘Bakırköy’ örneği

 

Avrupa yakasında zeminin daha killi ve kalın olduğunu belirten Şahan, ‘Bakırköy’ örneği verdi: 

 

“Yüzeyden kaya gibi görünüyor, ama onun ötesinde epey kalın bir kil tabakası var. Bakırköy’den Silivri, Çatalca ve Tekirdağ’a doğru gittikçe kil kalınlığı ve katman kalınlığı daha da artıyor. Dere yataklarının geçtiği yerlerde de genelde zeminle ilgili problemler vardır. Kurbağalıdere’de bunu öngörebiliriz. Türkiye’de zemin etütleri ile ilgili çoğu yerde denetim olmadığı için sadece bir rapor ya da kâğıt parçası gibi değerlendirilebiliyor. Avrupa yakasında zemin etütleri yapılıyor ama gereken yerlerde iyileştirme yapılmıyor. Bu nedenle yapılan binalar risk altında.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha