• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Van’da engelli genci öldüresiye döven polislere soruşturma

Van’da engelli genci öldüresiye döven polislere soruşturma
0 0

HDP’li Diyarbakır, Mardin ve Van Büyühşehir Belediyelerine hukuksuz bir şekilde kayyım atanmasına tepki gösteren vatandaşlara polis müdahale etmişti.

22 Ağustos 2019 Perşembe 14:46

Van’daki protestolar sırasında polis müdahalesinden kaçmak için bir kahvehaneye sığınan ve engelli olduğu belirtilen bir kişi polis tarafından kask ve tekmelerle darp edilmişti.

 

Polisin kahvehaneye sığınan vatandaşı darp etmesine ilişkin görüntüler sosyal medyada paylaşılınca tepki çekmişti. 

 

Polisin uyguladığı şiddete AKP Milletvekili Mustafa Yeneroğlu bile isyan etmiş, "Van'daki bu görüntüler korkunç! Hukuk içinde görevini yapan emniyet güçlerimizi de zan altında bırakan bu vahşet kabul edilemez! Vatandaşlarımıza bu zalimliği reva gören kişilerin bir an evvel görevden alınması ve yargılanması için gereken mutlaka yapılacaktır” demişti.

 

Tepkilerin ardından Van Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti. Savcılık, kayyım protestoları sırasında kahvehaneye sığınan bir eylemcinin çok sayıda polis tarafından kask ve tekmelerle darp edildiği görüntülerle ilgili resen soruşturma başlattı.

 

Savcılık görüntülerin sosyal, görsel ve yazılı medyada yayımlanmasını ihbar kabul etti.

 

Polisin sert müdahalesiyle ilgili Van Valiliği açıklama yayınlamış, şiddete uğrayan engelli gencin polise saldırdığı iddia edilmişti.

 

Valilik açıklamasında ayrıca engelli gencin çok sayıda suç kaydı olduğu ileri sürülmüş ve 2013'te PKK'ye katıldığı iddia edilmişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha