• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Van'da halk HDP'yi seçti, AKP belediyelerine kayyım atadı

Van'da halk HDP'yi seçti, AKP belediyelerine kayyım atadı
0 0

Van’da HDP'nin kazandığı 10 belediye de elinden alındı. Yedi belediye kayyım atandı, üç belediye ise HDP kazanmasına rağmen, eşbaşkanları KHK'li oldukları gerekçesiyle mazbataları verilmedi.

8 Aralık 2019 Pazar 19:56

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 31 Mart yerel seçimlerinde kazandığı Batman’ın Beşiri ilçesinin İkiköprü Belde Belediyesi ile Van’ın Özalp, Muradiye ve Başkale belediyelerine dün İçişleri Bakanlığı kararı ile kayyım atandı. Bu atamalarda partinin yerel seçimlerde kazandığı 65 belediyeden 28'ine kayyım atanmış oldu.

 

HDP’nin Van'da kazandığı 10 belediyeden Çaldıran, Edremit ve Tuşba belediyeleri eşbaşkanlarına Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç oldukları için mazbataları verilmezken, 31 Mart sonrası farklı tarihlerde kayyum atanan Van Büyükşehir, Erciş, Saray ve İpekyolu belediyelerine Muradiye, Başkale ve Özalp belediyeleri eklendi. Yapılan bu son kayyım atamaları ile birlikte kentte HDP'li belediye kalmadı.

 

Kayyım atanan Muradiye, Başkale ve Özalp belediye eşbakanları ise, Cuma gününden bu yana İl Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında tutuluyor.  

 

HDP Van milletvekili Murat Sarısaç AKP'nin sürekli Kürtleri düşmanlaştıran, tehlike olarak göstermeye çalışan ve bunun üzerinden de kendine güç devşirmeye çalışan bir siyaset izlediğini de ifade etti.

 

"Türkiye’de artık seçim bitmiştir, bir anlamı kalmamıştır” diyen Sarısaç, şunları dile getirdi:

 

“Bugün kayyum politikası aslında bir projedir. Kayyum politikası basit faturalarla ya da başka şeylerle açıklanabilecek bir durum değil. Devletin bütün imkanlarını kullanarak bile meşru yollarla, seçimlerle kazanamayacağını anlayan AKP-MHP, belediyeleri artık tamamen Saraya bağlı resmi bir kurum, bir devlet dairesi gibi kendisinin atadığı, kendisinin istediği tarzda yönetebildiği bir model oluşturmak istiyor.”

 

HDP’li Sarısaç, partilerine dönük bu baskılara karşı sessiz kalmaları nedeniyle ana muhalefeti de eleştirdi.

 

Ana muhalefet partisi ve diğer muhalefetin, iktidarın başvurduğu baskı ve şiddet politikalarının sadece Kürtlerle sınırlı kalacağı algısı içerisinde olduğunu kaydeden Sarısaç, muhalefetin yanılgı içerisinde olduğunu vurguladı. 

 

HDP’li Muazzez Orhan ise, partilerine dönük baskıların amacına ulaşamayacağını ifade etti.

 

Belediyelerine kayyım atanan her üç ilçe halkının iradelerinin gözaltına alınmasına ve kayyum atanmasına yönelik büyük bir tepki içerisinde olduğunu söyleyen Orhan, “Partimiz, eşbaşkanlarımız mesnetsiz suçlamalar ile itibarsızlaştırmaya çalışıyor. Basının manipülatif haberleriyle kamuoyunda bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Eşbaşkanlarımızın gözaltı, tutuklanmaları tamamen hukuksuzdur. Hiçbir yasal dayanağı yoktur" dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha