• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Van’da Muradiye ve Özalp belediye başkan ve eş başkanları tutuklandı

Van’da Muradiye ve Özalp belediye başkan ve eş başkanları tutuklandı
0 0

Yerlerine kayyım atanan HDP'li Van Muradiye Belediye Başkanı Yılmaz Salan ile HDP'li Özalp Belediye Başkanı Yakup Almaç'ın aralarında bulunduğu 3 kişi 'örgüt üyesi olmak' suçundan tutuklandı.

9 Aralık 2019 Pazartesi 21:58

Van’da 6 Aralık’ta evlerine yapılan baskınla gözaltına alınan Muradiye Belediyesi Eş Başkanı Yılmaz Şalan, Özalp Belediyesi Eş Başkanları Dilan Örenci ve Yakup Almaç tutuklanırken, Başkale Belediyesi Eş Başkanı Erkan Acar ve  Muradiye Belediyesi Eş Başkanı Leyla Balkan adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 

Van'da 6 Aralık günü sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında "Örgüt üyeliği" ve "Örgüt propagandası" iddiasıyla gözaltına alınan ve savcılık tarafından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen yerlerine kayyum atanan Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Muradiye Belediyesi Eş Başkanı Yılmaz Şalan, Özalp Belediyesi Eş Başkanları Dilan Örenci ve Yakup Almaç tutuklanırken Başkale Belediyesi Eş Başkanı Erkan Acar ve  Muradiye Belediyesi Eş Başkanı Leyla Balkan adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 

Mahkemeye heyeti tarafından tutuklan eşbaşkanlar Van T Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

 

NE OLMUŞTU?

 

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetiminde iken Özalp Belediyesi'ne 16 Aralık 2016'da, Muradiye Belediyesi'ne de 17 Ocak 2017'de ve Başkale Belediyesi'ne de 22 Ocak 2017 tarihinde kayyım atanmıştı. 31 Mart yerel seçimlerinde Özalp'ta yüzde 75.04 oy oranıyla  HDP'li  Dilan Örenci ve Yakup Almaç, Muradiye'de de yüzde 42.46 oy oranıyla HDP'li Leyla Balkan ve Yılmaz Şala, Başkale'de ise yüzde 73.32 oy oranıyla HDP'li Erkan Acar ve Şengül Polat, halk tarafından belediyenin eş başkanları olarak seçildi.  6 Aralık günü yapılan ev baskınlarında eş başkanlar gözaltına alındı. Eş başkanlar gözaltında iken ertesi gün yerlerine İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atandı. Örenci ve Almaç yerine Özalp İlçe Kaymakamı Abdulkadir Çelik, Balkan ve Yılmaz Şalan'ın yerine Muradiye İlçe Kaymakamı Erkan Savar, Acar yerine ise Başkale İlçe Kaymakamı Asım Solak kayyım olarak atandı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha