• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Van'da polis baskını: Açlık grevindekiler gözaltına alındı

Van'da polis baskını: Açlık grevindekiler gözaltına alındı
0 0

Diyarbakır ve Batman'ın ardından Van’da da tecride karşı açlık grevine giren Barış Anneleri ve TJA aktivisti 14 kadın, HDP İl Örgütü binasına sabah 05.00’te yapılan polis baskını ile gözaltına alındı.

11 Aralık 2018 Salı 14:19

Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecridin kaldırılması talebiyle süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemini 34 gündür sürdüren DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in taleplerinin sahiplenilmesi amacıyla Tevgera Jinên Azada (TJA-Özgür Kadın Hareketi) aktivistleri ve Barış Anneleri, dün üç kentte açlık grevi eylemleri başlatmıştı. 3 gün süreli başlatılan bu eylemler sonrasında dün akşam Diyarbakır ve Batman’da, açlık grevlerine girilen HDP İl Örgütü binalarına polis baskını yapıldı. Yapılan bu baskınlar sonucu Diyarbakır’da 25 kişi yaka paça gözaltına alınırken, Batman’da da 29 isim yine gözaltına alındı. 

 

Bu gözaltılardan sonra açlık grevine başlanan bir diğer merkez olan Van’da da, HDP İl Örgütü binasına sabah saat 05.00 sıralarında polis baskını yapıldı.

 

Barış Anneleri ve TJA aksitivisti 14 kadın, gözaltına alınıp İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

 

Gözaltına alınan 14 kişinin isimleri şöyle; "Caziye Duman, Eylem Öklü, Behice Abi, Zekiye Kaya,Dilan Yıldız, Neslihan Şedal, Hatice Akdağ, Nesibe Akdağ, Eda Umaç, Leyla Böge , Hediye Kaçak, Keve Kaçak, Soyisimleri öğrenilemeyen Besra ve Kudret."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha