• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Van'daki depremzedeler: Kurtarma ekipleri geç geldi

Van'daki depremzedeler: Kurtarma ekipleri geç geldi
0 0

Türkiye-İran sınırında meydana gelen 5,9 büyüklüğünde depremde yaşamını yitirenlerin sayısı 9 olurken, 37 yaralıdan 9'unun durumu ise kritik. Yurttaşlar depremden iki saat sonra kurtarma ekiplerinin yardıma geldiğini söyledi.

23 Şubat 2020 Pazar 23:06

Türkiye - İran sınırında meydana gelen 5,9 büyüklüğünde depremde yaşamını yitirenlerin sayısı 9 oldu. Sağlık Bakanlığı depremde yaralanan 37 kişiden 9'unun durumunun kritik olduğu açıklandı. Depremin vurduğu 200 haneli Özpınar (Elbîs) Mahallesi'nde kerpiç ve taştan yapılan 60'tan fazla ev yıkılırken, enkazın altında kalan 4'ü çocuk 8 kişi yaşamını yitirdi. Yaşamını yitiren 8 kişiden 5'inin Reis Fırat ve 4 çocuğu olduğu belirtildi. Yine mahallede bulanan onlarca ağır çökmesi sonucu yüzlerce hayvan da öldü. Evlerin tamamının yıkıldığı mahalleye çadırlar kurulmaya başlandı. Mahalleliler depremin ardından iki saat boyunca yardım beklediklerini ancak yardımın geç geldiğini söyleyerek, enkazın altında kalanları kendi imkanlarıyla kurtardıklarını anlattı. Yurttaşlar yaşamını yitirenlerin sayısının daha fazla olduğunu belirtti. 

 

YÜZLERCE HAYVAN ENKAZ ALTINDA KALDI

 

Yine Güvendik Mahallesi'nde ise 1 kişinin enkazın altında kalarak yaşamını yitirdiği belirtilirken, enkaz altında kalan onlarca yurttaş ise hastanelere kaldırıldı. Mahallede neredeyse tüm evler kullanılmaz hale gelirken, yurttaşların evlerine girmesine ise izin verilmiyor. Mahallede enkaz kaldırma çalışmaları devam ederken, yüzlerce hayvanın da yine enkaz altında kalarak öldükleri belirtildi. 

 

MAHALLELERE ULAŞIM GÜÇLÜKLE SAĞLANIYOR

 

Depremin etkili olduğu bir diğer nokta olan Güvenler Mahallesi'nde de çok sayıda ev yıkılırken, mahallede enkaz altında kalarak yaralanan çok sayıda kişi ise hastanelere sevk edildi. Enkaz kaldırma çalışmalarının devam ettiği mahalledeki yurttaşlar için çadırlar kuruluyor. Olayın duyulmasının ardından kent merkezinden akrabalarının yanına gitmek için yüzlerce aracın yola çıkması nedeniyle mahallelere ulaşım güçlükle sağlanıyor. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha