• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Van'daki tekne faciasında ulaşılan cenaze sayısı 19'e yükseldi

Van'daki tekne faciasında ulaşılan cenaze sayısı 19'e yükseldi
0 0

Van Gölü'nde batan, içerisinde mültecilerin bulunduğu tekne ile ilgili yürütülen çalışmalarda ulaşılan cenaze sayısı 19'e yükseldi.

10 Temmuz 2020 Cuma 12:27

Gevaş ilçesi Altınsaç Mahallesi'nden 27 Haziran’da  Van Gölü'ne açıldıktan sonra batıp, Çarpanak Adası açıklarında 107 metre derinlikte bulunan teknede hayatını kaybeden mültecilere ait cenazeler çıkarılmaya devam ediliyor. 

 

Sabah saatlerinde çalışmaların yürütüldüğü bölgeye gelen Jandarma İç Güvenlik Timleri, JAK, Sahil Güvenlik, Emniyet Müdürlüğü, AFAD, UMKE ve sağlık ekipleri, Deniz Kuvvetlerinden bir ekip ile Milli Savunma Bakanlığı’nca İstanbul'dan gönderilen 6 kişilik SAK timi, teknenin bulunduğu bölgeye hareket etti.

 

Gölün yüzeyinde ve kıyılarda yürütülen çalışmalarda daha önce 13 cenazeye rastlanmıştı. 

 

Ekiplerin 4 ROW ve 4 sonar cihazıyla çalışma yürüttüğü çalışmalar sonucu öğleden önce 2 cenazenin tekneden çıkarılmasının ardından 4 cenazeye daha ulaşıldı. Ulaşılan cenazeler Adli Tıp Kurumu’na (ATK) kaldırıldı.

 

Teknedeki cenazeler kancalama yöntemiyle su yüzeyine çıkarılıyor. Row cihazlarına kanca takılıp, cenazeler tek tek tekneden çıkarılacak. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha