• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Van Gölü'nde mültecileri taşıyan tekne battı

Van Gölü'nde mültecileri taşıyan tekne battı
0 0

VAN - Van Gölü'nde mültecilerin içerisinde olduğu tekne battı. Teknenin nerede battığı öğrenilmezken, arama-kurtarma çalışmalarında da şu ana kadar bir sonuç alınamadı.

29 Haziran 2020 Pazartesi 16:50

Van'da önceki gün mültecileri taşıyan bir teknenin Van Gölü'nde battığı ve içinde olan onlarca mültecinin hayatını kaybettiği belirtildi. Tuşba ilçesinde bulunan Çarpanak Adası yakınlarında gerçekleştiği belirtilen olayda, teknede çok sayıda kişinin olduğu iddia edildi. Jandarma ve sağlık ekiplerinin olay yerine gönderildiği ancak teknenin nerede battığı konusunda bir bilgiye ulaşılamadığı aktarıldı. 

 

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

 

Konuya ilişkin Van Valiliği'nden yapılan açıklamada ise Gevaş ilçesi Yoldöndü Jandarma Karakol Komutanlığı sorumluluk bölgesinde bulunan Altınsaç Mahallesi’nde 27 Haziran saat 22.00 sıralarında kendi tekneleriyle Van Gölü’ne açılan Sedat ve Medeni Akbaş isimli şahıslardan uzun süre haber alınamadığı bilgisinin mahalle muhtarı tarafından aktarıldığı belirtildi. 

 

Kayıp ihbarı üzerine çalışmaların başladığının belirtildiği açıklamada, “Bunun üzerine İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığına ait gece görüşlü termal kameralı helikopter, İHA ve botlarla göl ve çevresinde arama tarama faaliyetine başlanmıştır. Kayıp şahıslardan Medeni Akbaş, 28 Haziran 2020 günü saat 23.00 sıralarında Tuşba ilçesi Çitören Mahallesi’nde bulunmuştur. Bölgede havadan ve gölden tüm imkanlarımızla arama tarama çalışmalarına devam edilmektedir. Kayıp olduğu iddia edilen tekne ve Sedat Akbaş ile ilgili hiçbir ize rastlanılmamıştır” denildi.

 

BÖLGEYE ÇIKAN YOLLAR KAPATILDI

 

Olayın duyulmasının ardından polis ve jandarma teknenin battığı tahmin edilen bölgelere giden tüm yolları kapatırken, mahallede yaşayan bir yurttaş ajansımıza; "Teknenin Gevaş'tan geldiğini düşünüyoruz. Köylüler dün gece iki kişinin kurtulduğunu teyit etti. Teknede çok fazla kişinin olduğu bilgisine ulaştık" bilgisini verdi. 

 

HALEN BİR İZE RASTLANMADI

 

Sabah saatlerinden bu yana hem havadan hem denizden yapılan aramalarda bir sonuca ulaşılamadı. Yoğun güvenlik önlemlerinin aldığını göl kıyısında, arama kurtarma ekiplerinin şu ana kadar yaptıkları taramada da herhangi bir ize rastlanmadı. Arama kurtarma çalışmaları birçok noktada devam ediyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha