• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Vatandaşın kolunu kıran polisin savunması: Yasal sınırlar içinde kademeli olarak zor kullandık

Vatandaşın kolunu kıran polisin savunması: Yasal sınırlar içinde kademeli olarak zor kullandık
0 0

Ankara’da 2017 yılında KHK ile görevlerinden ihraç edilen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için yapılan eylem sırasında kolu kırılan Zeynal Danacı’nın kolunu kıran polis, yasal sınırlar içinde zor kullandığını söyledi.

22 Ekim 2019 Salı 16:38

23 Temmuz 2017’de tarihinde Gülmen ve Özakça için gerçekleştirilen basın açıklamasına katılmak isteyen Danacı’nın kolu, polis E.T. tarafından kırıldı.

 

Polise “Zor Kullanma Yetkisine İlişkin Sınırı Aşılması”, “Yaralama”, “Kemiklerin Kırılmasına Sebebiyet Verecek Şekilde Kasten Yaralamak” suçlarından dava açıldı. Danacı’ya ise aynı gün yapılması planlanan basın açıklamasına katılmak istemesi sebebiyle, “örgüt üyeliği” iddiasıyla dava açıldı.

 

“Yasal sınırlar içinde kademeli olarak zor kullanarak…”

 

Polis hakkında açılan davanın ilk duruşması 19 Aralık 2018’de görüldü. Duruşmada suçlamayı kabul etmeyen polis, şu savunmayı yaptı:

 

"Olay tarihinde izinsiz gösteriye katılan müştekiyi [Zeynal Danacı], yasal sınırlar içinde kademeli olarak zor kullanarak gözaltına aldık. Kasten yaralama eyleminde bulunmadım, zaten kendisini de tanımıyorum şahsi bir husumetim de yoktur."

 

“Evet kolunu kıracağım!”

 

Polisin bu savunmasının ardından Danacı, şunları söyledi:

 

"Olay günü polisler bir şahsı etkisiz hale getirmişler, kelepçe takmışlar, tekme yumrukla darp ediyorlardı, bende kendilerine müdahale ettim, yaptıklarının insani olmadığını söyledim. Bunun üzerine sanık kolumu arkaya büktü, ben kolumu kıracaksın dedim, evet kıracağım biraz sonra göreceksin, diye karşılık verdi, kolumu ters çevirdiğinden dolayı kırıldı. Basın mensuplarına kendi durumu göstererek bunları çekin dedim, sanık da ‘bana iftira atıyor, ben kendisinin yanına bile yaklaşmadım’ diye inkar etti. Ama görüntülerde kolumu kırdığı sabit."

 

İddianameden: Polisin kolu arka tarafa doğru çevirdiği, şahsın bağırması üzerine bıraktığı…

 

Bianet’in aktardığına göre 17 Mayıs 2018 tarihli iddianamede, Danacı’nın eylemcilerden İlhan Kaya’nın gözaltına alınmasını engellemek istediği sırada gerçekleşen polis müdahalesinde kolunun kırıldığı özetle şöyle ifade edildi:

 

"…olaylar sırasında İlhan Kaya isimli bir şahsın gözaltına alınması sırasında çok sayıda kişinin işlemi yapan polis memurlarına mukavemet gösterdiği, Zeynel Danacı'nın kelepçe takılan İlhan Kaya'dan kelepçesini çıkarttığı, kolunu ona kenetlediği, şüphelinin uyarılarına rağmen kolunu bırakmadığı, bu sırada şahsı ayırmak isteyen polisin, Danacı’nın kolunu arka tarafa doğru çevirdiği, bağırması üzerine şüphelinin bıraktığı, ambulans için arama yaptığı…"

 

Bir sonraki duruşma 24 Ekim’de Ankara 18. Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha