• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Wall Street Journal: Trump, Erdoğan'ı arayarak askeri harekattan vazgeçmesini istedi

Wall Street Journal: Trump, Erdoğan'ı arayarak askeri harekattan vazgeçmesini istedi
0 0

Wall Street Journal’ın ABD’li ve Türk yetkililere dayandırdığı haberine göre, ABD Başkanı Trump Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşerek Türkiye’nin Suriye’ye yeni bir harekat düzenlemekten vazgeçmesini talep etti.

15 Aralık 2018 Cumartesi 12:57

Habere göre, iki ülkenin “daha etkin işbirliği” için anlaştıkları açıklansa da, Trump’ın harekattan vazgeçme konusunda ikna edip edemediği belirsizliğini koruyor.

 

ABD’nin Suriye’deki Kürt ortaklarına yönelik Türkiye’nin yeni bir askeri saldırısını önlemek için telaşla uğraşan Trump yönetimi, ülkede faaliyet gösteren ABD güçlerini tehlikeye atabilecek ve IŞİD'e karşı mücadeleyi sekteye uğratabilecek böylesi bir saldırının önüne geçebilmeyi umuyor.

 

ABD’li yetkililerin bildirdiğine göre, Başkan Trump Cuma günü Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşerek saldırı tehdidinden vazgeçmesini talep etti.

 

Bir Türk yetkiliye göre ise Erdoğan, Türkiye’deki Kürt militanların bir kolu olarak gördüğü Suriyeli Kürt savaşçılara dair uzun süredir var olan kaygılarını dile getirdi.

 

Yetkilinin ifadesine göre, iki lider Suriye’de “daha etkin işbirliği gerektiğinde anlaştılar”, ancak Erdoğan’ın olası saldırısının önüne geçecek bir anlaşmaya varıp varmadıkları anlaşılamadı.

 

Hafta başında Erdoğan’ın harekatı birkaç gün içinde başlatma tehdidinde bulunması Washington’ı alarma geçirdi.

 

ABD’li yetkililer kamuoyuna yaptıkları açıklamalarda, sözü edilen saldırının kabul edilemez olduğu, zira kuzeydoğu Suriye’de Türkiye’nin saldırmayı planladığı Kürt savaşçılarla birlikte çalışan ABD güçlerini tehlikeye atacağı konusunda Erdoğan’ı uyardılar.

 

Amerikalı askeri yetkililer de Türkiye’nin düzenleyeceği bir harekatın İslam Devleti militanlarının Suriye’deki son sığınağını ele geçirmeye yönelik ABD destekli çabaları sekteye uğratacağından endişeliler. Suriye’deki Kürt güçleri İslam Devleti’ne karşı mücadelenin başını çekiyorlar ve Türkiye’nin bir askeri saldırısı halinde dikkatlerini kendilerini korumaya yöneltmek zorunda kalacaklar.

 

Olası bir Türk saldırısı Trump yönetimini genel anlamda Suriye stratejisini de gözden geçirmek zorunda bırakacak. İslam Devleti’yle mücadelenin ötesinde, sahadaki askeri varlığı sayesinde Washington İran’ın ve Rusya’nın ülkedeki operasyonlarını gözetleyebiliyor ve olası bir barış anlaşmasında söz sahibi olmayı garanti ediyor.

 

ABD’li askeri ve diplomatik yetkililer de Türkiyeli meslektaşlarını tehditlerini yeniden düşünmeye çağırdılar.

 

ABD’li yetkililerin bildirdiğine göre Perşembe günü, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Türkiye’nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla, ABD’nin Genelkurmay Başkanı Joe Dunford ise Türk Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’le görüştü.

 

ABD’nin Suriye’deki Kürt güçleriyle olan bağları Washington ile Ankara arasında uzun süredir sürtüşme kaynağı oluşturuyor.

 

ABD ordusu bu savaşçılarla birlikte çalışmaya 2014’te, Washington İslam Devleti’yle savaşabilecek kapasitede güvenilir Suriyeli savaşçılar arayışındayken başladı.

 

O zamandan bu yana ABD, Kürtlerin başını çektiği Suriye Demokratik Güçleriyle bağlarını güçlendirdi ve onların kuzeydoğu Suriye’de, Türkiye sınırı boyunca bir yarı-özerk bölge oluşturmalarına yardımcı oldu.

 

Kuzeydoğu Suriye’de yaklaşık 2,000 ABD askeri mevcut, bunların SDG’ye sağladığı askeri destek sayesinde İslam Devleti yenilgi noktasına getirildi.

 

Amerikan destekli savaşçılar aylardır son İslam Devleti güçlerini ele geçirmeye çalışıyorlar ve son günlerde harekatın temposu daha da arttı.

 

Bazı ABD’li yetkililer Türkiye’nin saldırısının İslam Devleti’yle mücadeleyi durma noktasına getirebileceğinden, bu durumda aşırılıkçı grubun kaçıp yeniden örgütlenme imkanı bulacağından kaygı duyuyor.

 

ABD ile Türkiye Suriye’deki gerilimleri gidermek için farklı yollar denedi. İki ülke Kürt güçlerin İslam Devleti’nin denetiminden kurtardığı küçük ve stratejik önemde bir şehirde ortak devriye görevi yapmakta anlaştılar.

 

ABD’nin kuzeydoğu Suriye’de, Türkiye sınırı boyunca yeni gözlem noktaları kurmaya karar vermesi, Türk liderleri öfkelendirdi, zira bunu Washington’un Türkiye’nin Kürt muarızlarına karşı hamlelerini önlemeye yönelik yeni bir adımı olarak gördüler.

 

ÇEVİRİ: AHVAL

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha