• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

WhatsApp ihbarıyla yedi ay tutuklu kalan siyasetçi tahliye edildi: Paranoya hali var

WhatsApp ihbarıyla yedi ay tutuklu kalan siyasetçi tahliye edildi: Paranoya hali var
0 0

İstanbul’da WhatsApp yazışmasının okuyan bir yolcunun ihbarı sonrası tutuklanan Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) merkez yürütme kurulu (MYK) üyesi Hatice Deniz Aktaş tahliye edildi.

11 Ekim 2018 Perşembe 12:04

Aktaş, 19 Şubat’ta sabah saatlerinde otobüsteyken bir yolcunun ihbarı sonrası gözaltına alınmış, ardından tutuklanmıştı. İhbarcı yolcu, Aktaş’ın WhatsApp’ta Devrim-Der adlı bir grupta yazışmalar yaptığını ve telefonunda PKK lideri Abdullah Öcalan’ın fotoğrafının olduğunu iddia etmişti.

 

Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek’in haberine göre Aktaş Bakırköy Cezaevi’nden tahliye edildi.

 

Aktaş şunları söyledi: “Halkın üzerinde paranoya hali var. Şimdi konuştuğum insanlar artık kimseye güvenemediklerini, dışarda telefon yazışmaları yaparken telefonları sakladıklarını söylediler. Cezaevi sürecini okuyarak geçirdim. Eski sosyal medya paylaşımlarımı önüme getirdiler.‘Bir haftada çıkarım’ diye düşünürken yedi ayımı çaldılar. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, avukatlar, gazeteciler getirildi. Onlarla beraber kalıyorduk. Olabildiğince okuyarak tartışarak, yazarak geçirdik. Cezaevini bir okula çevirdik. Düşüncelerimizi hapsedemediler. Tutuklanma kararı çok hukuksuzdu. Sosyalist bir kadın olarak mücadelemi sürdüreceğim.”

 

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle öğretmenlikten de ihraç edilen Aktaş, dosyadan beraat etti ancak mesleğine dönebilmiş değil.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha