• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Yargıtay’dan ‘adli yıl’ boykotuna yanıt: Haksız ithamların toplumda karşılığı yok

Yargıtay’dan ‘adli yıl’ boykotuna yanıt: Haksız ithamların toplumda karşılığı yok
0 0

Cumhurbaşkanlığı sarayında 2 Eylül’de yapılacak ‘adli yıl’törenine başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere pek çok baronun katılmama kararı alması üzerine Yargıtay yazılı açıklama yayınladı

18 Ağustos 2019 Pazar 15:52

“Yargıtay’ın siyasi etki altında olduğuna dair ithamlar ile başlayan bir dizi suçlamalar hiçbir insaf ve adalet ölçüsü ile bağdaşmamakta olup, üzüntüyle karşılanmıştır” denilen açıklamada, baroların Yargıtay’a yönelttiği eleştirilere dair şu ifadelere yer verildi: “Adli yıl açılış davetiyeleri dolayısıyla Yargıtaya yönelik haksız ve ölçüsüz eleştirileri yapan bazı baroların, yakın geçmişte tüm dünyanın kabul ettiği insan hakları metinlerine dahi karşı çıkması, feraset düzeylerinin açık bir göstergesi olup, bu tür ithamların toplumun vicdanında karşılık bulmayacağı şüphesizdir.”

 

Davete nasıl karşılık verileceğinin baroların takdirinde olduğunun belirtildiği yazılı açıklamanın tamamı şöyle:

 

“2019-2020 Adli Yıl Açılış Töreni hazırlıkları kapsamında, yargının kurucu unsurlarından biri olan savunma mesleğine duyulan saygı ve gösterilen önemden dolayı tüm baro başkanlıklarına davetiye gönderilmiş olup, ayrıca Türkiye Barolar Birliği Başkanı da avukatlar adına konuşma yapmak üzere davet edilmiştir. Türkiye Barolar Birliği Başkanı ile çoğunluk baro başkanları kendilerine yapılan daveti kabul ettiklerini belirtmişlerdir. Bazı barolar ise yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı, yargı etiği ilkeleri, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi gibi bir dizi başlık altında adalet sistemine ilişkin eleştirilerini dile getirerek, söz konusu davete iştirak edemeyeceklerini ifade etmiş ve görüşlerini de kamuoyu ile paylaşmışlardır.

 

150 yıllık köklü bir kurum olan Yargıtay’ın iletişim stratejisi, yargıya ilişkin sorunların şeffaf ve önyargısız ortamlarda tartışılmasını öngörmektedir. Yargıya ilişkin etkinliklerin geniş katılımlı, demokratik ve kapsayıcı olmasına özel önem verilmekte olup, ülkemizdeki tüm baro başkanları adli yıl açılışına davet edilmiştir. Davete nasıl karşılık verileceği baroların takdirinde olan bir konu olmakla birlikte, gönderilen davetiye vesilesiyle Yargıtay’ın siyasi etki altında olduğuna dair ithamlar ile başlayan bir dizi suçlamalar hiçbir insaf ve adalet ölçüsü ile bağdaşmamakta olup, üzüntüyle karşılanmıştır.

 

Yargıtay hem yurt içinde hem de yurt dışında önemli reformları gerçekleştirmiş ve insan haklarına evrensel düzeyde katkı sağlamıştır. Bu suçlamaları yönelten baroların bir kısmının, Yargıtay’ın öncülüğünde geliştirilen Yargıda Şeffaflığa İlişkin İstanbul Bildirgesi (İstanbul Bildirgesi) dolayısıyla Yargıtay’a yönelik eleştirileri halen kamuoyunun hafızasında olup, 9 Kasım 2018 tarihli basın açıklaması ile halkımız bu konuda bilgilendirilmişti. O tarihten sonra İstanbul Bildirgesi 13-24 Mayıs 2019 tarihleri arasında yapılan Birleşmiş Milletler Suçun Önlenmesi ve Ceza Adaleti Komisyonu’nun 28. Oturumunda kabul edilmiş, 23 Temmuz 2019 tarihinde de Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konsey’de onaylanmıştır. Dolayısıyla adli yıl açılış davetiyeleri dolayısıyla Yargıtaya yönelik haksız ve ölçüsüz eleştirileri yapan bazı baroların, yakın geçmişte tüm dünyanın kabul ettiği insan hakları metinlerine dahi karşı çıkması, feraset düzeylerinin açık bir göstergesi olup, bu tür ithamların toplumun vicdanında karşılık bulmayacağı şüphesizdir.”

 

Ne Olmuştu?

 

Yargıtay Genel Sekreterliği, 11 Temmuz’da Yargıtay dairelerine bir yazı göndererek Cumhurbaşkanlığı sarayında yapılacak adli yıl açılış törenine her daire ve bölümden tetkik hakimleri, cumhuriyet savcıları ve beş personelin katılımının zorunlu olduğunu belirtmişti.  

Aralarında İzmir, İstanbul ve Ankara barolarının da bulunduğu toplam 24 baro, Yargıtay Başkanlığı’nın 2019-2020 adli yıl açılış töreninin Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı sarayında yapılmasını boykot ederek, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun katılacağını açıklamasına karşın, 2 Eylül’deki törene katılmayacaklarını açıklamıştı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha