• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Yargıtay: 'Seni paramla satın alırım' sözü hakaret değil

Yargıtay: 'Seni paramla satın alırım' sözü hakaret değil
0 0

"Cebinizde beş kuruş paranız yok gelip burada konuşuyorsunuz" diyene "Seni paramla satın alırım" diye yanıt veren kişi 'hakaret' suçundan tazminata mahkum oldu. Yargıtay 18. Ceza Dairesi ise bu kararı bozdu.

24 Mayıs 2020 Pazar 14:26

 

DUVAR – Yargıtay, “Seni paramla satın alırım” ifadesi nedeniyle verilen tazminat cezası kararını, bu sözlerin ‘hakaret’ sayılamayacağı gerekçesiyle bozdu.

 

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde yaşanan tartışmada bir kişi, “Cebinizde beş kuruş paranız yok gelip burada konuşuyorsunuz” sözlerini söyleyene karşı “Seni paramla satın alırım” ifadesini kullandı.
Şikayet üzerine açılan davada Körfez 2. Asliye Ceza Mahkemesi, “Seni paramla satın alırım” sözünü kullanan sanığa “hakaret” suçundan ceza verdi.

 

‘KÜÇÜK DÜŞÜRMEYE YÖNELİK OLMALI’

 

Temyiz üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 18. Ceza Dairesi ise yerel mahkeme kararını bozdu.

 

Hakaret fiilinin cezalandırılmasıyla korunan hukuki değerin, kişilerin onur, şeref ve saygınlığı olduğuna işaret edilen kararda, “hakaret” suçunun oluşabilmesi için davranışın kişiyi küçük düşürmeye yönelik olması gerektiği belirtildi.

 

Kararda, kişilere yönelik her türlü ağır eleştiri veya rahatsız edici sözün “hakaret” suçu bağlamında değerlendirilemeyeceğine, sözlerin açıkça, onur, şeref ve saygınlığı rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnadını veya sövmek fiilini oluşturması gerektirdiği vurgulandı. Sanığın kullandığı “Seni paramla satın alırım” sözünün, kaba hitap tarzı niteliğinde olduğu anlatılan kararda, bu ifadelerin onur, şeref ve saygınlığı rencide edici boyutta olmaması nedeniyle “hakaret” suçunun unsurlarının oluşmadığı bildirildi. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha