• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Yarım kalan inşaat ihaleye çıktı, tamamından daha pahalıya hükümete yakın şirkete gitti

Yarım kalan inşaat ihaleye çıktı, tamamından daha pahalıya hükümete yakın şirkete gitti
0 0

Türkiye, Kamu İhale Kanunu'nun “21/b” maddesine göre deprem, afet, salgın gibi istisnai hallerde ve ivedilikle yapılması öngörülen ihalelerde kullanılan davet yönteminin neredeyse tüm ihalelerde tercih edildiği bir süreci yaşıyor.

15 Aralık 2019 Pazar 15:32

AKP, olağanüstü acil haller için öngördüğü söz konusu “21/b” maddesini kullanarak kendisine yakın şirketlere ihale dağıtıyor.

 

Bu kez Konya’daki hızlı tren garı projesi için bu madde devreye sokuldu.

 

Sözcü’nün haberine göre üç yıldır mali sıkıntılar nedeniyle tamamlanamayan TCDD Konya YHT Garı için yeni bir ihale açıldı. Ancak tamamı 68 milyon liraya bitecek olan inşaatın tamamlanma ihalesinin bedeli 77 milyon lira oldu.

 

TCDD, Konya YHT Garı için 2016 yılında işi ihale usulüyle 66.8 milyon liraya Altındağ İnşaat'a ihale etti. İnşaat için 15 ay süre belirlendi. Garın 2017 yılının ekim ayında açılması öngörülüyordu ancak inşaat tamamlanamadı.

 

Bunun üzerine yeni bir ihale açıldı. Bu ihalenin açılmasında olağanüstü haller için düşünülen “21/b pazarlık usulü” maddesi kullanıldı.

 

12 Kasım'da yapılan yeni ihale, özel olarak davet edilen Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi Rize Güneysulu olan Fatih Erdoğan'ın şirketi Pasifik İnşaat'a verildi. İhalenin bedeli ise 77 milyon lira olmasıyla dikkat çekti.

 

Daha önce ilk olarak verilen ihalenin bedeli ise 68 milyon liraydı. Tamamı 68 milyon liraya bitecek olan ve yarım kalan inşaatın tamamlanması için yeni verilen ihalenin bedelinin 77 milyon lira olması ise dikkat çekti.

 

İhale sonuç ilanında inşaatın 17 Haziran 2020'de biteceği belirtildi.

 

 

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha