• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

‘Yasal ve etik ihlal’: RTÜK başkanı, Basın İlan Kurumu ve Türksat’ta yönetici

‘Yasal ve etik ihlal’: RTÜK başkanı, Basın İlan Kurumu ve Türksat’ta yönetici
0 0

“Adı geçen bu iki kuruluş da RTÜK ile aynı alanda faaliyet göstermektedir; bu da ‘çıkar çatışması’ doğmasına neden olmaktadır.”

11 Eylül 2019 Çarşamba 18:05

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) CHP kontenjanından üyesi Faruk Bildirici, başkan Ebubekir Şahin’in hem Basın İlan Kurumu (BİK) hem de TÜRKSAT yönetiminde yer alması ‘yasal düzenlemelere aykırı’ olduğu için görevden çekilmesi için TBMM ve RTÜK başkanlığına dilekçe verdi.

 

Bildirici, Şahin’in cumhurbaşkanlığının 30 Ağustos 2019 tarih ve 2019/302 sayılık kararıyla BİK genel kurulu temsilciliğine atandığını, ayrıca TÜRKSAT Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme Anonim Şirketi’nin 11 Haziran 2019 tarihli genel kurul kararıyla 10 Haziran 2022 tarihine kadar yönetim kurulu üyesi seçildiğini söyledi.

 

Bugüne kadar hiçbir RTÜK başkanının aynı alandan başka kurumlarda birden fazla görevde bulunmadığını belirten Bildirici, RTÜK yasasının 38’inci maddesine göre, üst kurulun başkan dahil hiçbir üyesinin resmi veya özel nitelikte hiçbir görev alamayacağını, maddi menfaat sağlayamayacağını ifade etti.

 

Bildirici, 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de (KHK) ‘düzenleyici ve denetleyici kurumların başkan ve üyelerinin kurumun görev alanıyla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarında görev alamayacakları’ yönünde yasal düzenleme bulunduğunu da hatırlattı.

 

‘Hem yasal hem etik ihlal’

 

Şahin’in TÜRKSAT ve BİK üyeliklerinin yasayı ihlal ettiğini vurgulayan Bildirici, söz konusu durumun RTÜK’ün tarafsızlığına gölge düşürdüğü için aynı zamanda bir etik ihlal olduğunu da savundu.

 

Bildirici, Şahin’in BİK ve TÜRKSAT’ta görev almasının Türkiye Cumhuriyeti Kamu Görevlileri Etik İlkeleri’ne de aykırı olduğunu belirtti: “Adı geçen bu iki kuruluş da RTÜK ile aynı alanda faaliyet göstermektedir; bu da ‘çıkar çatışması’ doğmasına neden olmaktadır.”

 

Bildirici RTÜK kanununun RTÜK üyelerinin ‘resmi veya özel nitelikte görev almalarını, özel veya kamu medya hizmet sağlayıcılarının görev ve yetki alanına giren konularda doğrudan veya dolaylı olarak taraf olmalarını’ yasakladığına dikkat çekti.

 

‘Kurul toplantısında söyledim, tutanaklara geçmedi’

 

RTÜK’ün dün yaptığı üst kurul toplantısında konuyu dile getirdiğini ve Şahin’i görevden çekilmeye çağırdığını söyleyen Bildirici, Şahin’in söz konusu kurumlarda çalıştığını kabul etmesine rağmen görevden çekilmeyi reddettiğini ve talebinin toplantıda tutanaklara geçmediğini belirtti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha