• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

“Yeni partilere gerekirse 20 vekil veririm” diyen Akşener’e AKP’li Ünal’dan yanıt: “Hayrını görsünler”

“Yeni partilere gerekirse 20 vekil veririm” diyen Akşener’e AKP’li Ünal’dan yanıt: “Hayrını görsünler”
0 0

AKP'li Mahir Ünal, yeni partilerin seçimlere girebilmesi için 20 milletvekili talep etmesi halinde bunu sağlayacağını söyleyen Merak Akşener'e "Hayrını görsünler" dedi

14 Aralık 2019 Cumartesi 17:53

İYİP Genel Başkanı Meral Akşener’in, “Yeni partilerden birinin genel başkanı sizden 20 milletvekili isterse, verir misiniz?” sorusuna verdiği, “Biz böyle bir yoldan geçtiğimiz için elbette evet derim” yanıtıyla ilgili AKP’li Mahir Ünal “Seçilmiş milletvekilleri kiralık olarak gönderilmez. Gönderiyorlarmış, hayrını görsünler”dedi.

 

“Hayrını görsünler”

 

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, katıldığı bir canlı yayında Akşener’in sözlerinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

 

“Türk siyasetinde bir bidat adeta oluşturdular. Bu, ‘kiralık vekil’ çok çirkin bir ifade, farkındayım. Milletin iradesi kimsenin tekelinde değildir. Siz parti içi demokrasiden bahsedeceksiniz, millet iradesinden bahsedeceksiniz. Sonra milletin iradesiyle CHP’den ya da İyi Parti’den seçilmiş vekilleri kiralayacaksınız. Sonra da diyeceksiniz ki demokrasiyi güçlendirmek için bunu yapıyoruz. Kusura bakmayın, buna kimse inanmaz. Milletin iradesi ile seçilmiş milletvekilleri bir genel başkanın iradesiyle bir yerlere kiralık olarak gönderilmez. Gönderiyorlarmış, hayrını görsünler. İşin siyasal ahlakı, siyasi etiği budur. Milletin sandıkta tecelli etmiş iradesi kutsaldır. O milletin sandıkta tecelli etmiş iradesi, bir genel başkanın talimatı ile bir başka siyasi partiye gönderilmez. Seçmen seçseydi onları seçerdi.” 

 

Ne olmuştu?

 

Meral Akşener, yeni kurulacak partiyle ilgili “Bunu Sayın Kılıçdaroğlu’ndan nasıl gidip istediysem benden de Sayın Babacan veya Davutoğlu böyle bir talepte bulunduğu zaman elbette evet derim. Prensip olarak evet derim. Kamuoyu nasıl karşılar onu bilmiyorum. Siz bir şey talep edip karşılık aldıysanız benzer bir durumda olan başka bir yapıya da onu yapmak zorundasınız. Prensip bu” ifadelerini kullanarak bir tartışma başlatmıştı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha