• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

“Yerli test kiti” sözünün üzerinden iki yıl geçti

“Yerli test kiti” sözünün üzerinden iki yıl geçti
0 0

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 2019 yılında yaptığı açıklamada, SMA test kitinin bir yıl içinde yerlileştirileceğini söylediğini anımsatan CHP’li Gamze Taşçıer, “Üzerinden iki yıl geçti, ses çıkmadı” dedi.

28 Şubat 2021 Pazar 12:17

ABB’nin çiftlere ücretsiz SMA testi projesinin ardından Bakan Koca’nın, “Müjde” açıklaması yaptığını belirten Taşçıer, “ABB bu adımı atmasa, akıllarına gelecek miydi?” diye sordu.

 

CHP Milletvekili ve TBMM Nadir Hastalıklar Komisyonu üyesi Gamze Taşcıer, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin evlenecek çiftlere SMA tarama testinden ücretsiz yararlanma imkanı sunan girişiminin ardından Sağlık Bakanı’nın da bu konuda adım atacaklarını söylemesine ilişkin açıklama yaptı.

 

SMA tarama testlerinin ücretsiz yapılması için TBMM’de yoğun çaba sarf ettiğini belirten Taşçıer, “Defalarca çağrı yapmama rağmen Sağlık Bakanlığı tarafından hiçbir adım atılmadı. Fahrettin Koca 29 Mart 2019'da, ‘Bir yıllık süreci geçmeden kiti yerlileştirme noktasında ciddi bir gayret içindeyiz’ demişti. Üzerinden iki yıl geçti bir ses çıkmadı” dedi.

 

SÖZÜNÜ HATIRLADI

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, Başkent Üniversitesi ile yaptığı protokol kapsamında evlenecek çiftlere ücretsiz SMA testi yaptıracağını anımsatan Taşçıer, “Bunun üzerine Bakan Bey de sözünü hatırlamış olacak ki müjde açıklaması yaptı. Belediyemiz bu adımı atmasa acaba akıllarına gelecek miydi, hiç sanmıyorum” diye konuştu.

 

KAYNAK: BİRGÜN 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha