• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Yıkıma direnen Sur için imza kampanyası başlatıldı

Yıkıma direnen Sur için imza kampanyası başlatıldı
0 0

Sur’da yıkımın durdurulması talebiyle kurulan Sur’un Yıkımına Hayır Platformu, “Diyarbakır Suriçi ortak dünyamızdır, yıkım durdurulsun” diyerek, imza kampanyası başlattı.

17 Temmuz 2017 Pazartesi 16:24

HABERDAR | 

 

Sur’un Yıkımına Hayır Platformu, “Diyarbakır Suriçi ortak dünyamızdır, yıkım durdurulsun” şiarıyla imza kampanyası başlattı.

 

Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısına, platform eş sözcüleri Talat Çetinkaya ve Büşra Cizrelioğulları’nın yanı sıra platform üyeleri katıldı.

 

Sur’un Yıkımına Hayır Platformu Eş Sözcüsü Talat Çetinkaya yaptığı konuşmada, Sur’daki yıkımla ilgili Avrupa Birliği’ne üye 16 ülkenin elçilikleriyle görüşme yaptıklarını belirterek şöyle konuştu:  "Avrupa’daki çeşitli kurumlarla temaslarımız sürüyor . Sur’un yıkımına karşı verdikleri desteklerinden dolayı Sosyal Hukuk Derneği’ne, HDK ve HDP ekoloji çalışmalarına teşekkür ediyoruz." Çetinkaya, ayrıca Sur’un yıkımının durdurulması için duyarlılık çağrısında bulundu.

 

‘KENTSEL DÖNÜŞÜM VE RANT DURANA KADAR ÇALIŞACAĞIZ’

 

Ardından hazırlanan basın metnini okuyan Sur'un Yıkımına Hayır Platformu Eş Sözcüsü Büşra Cizrelioğulları, platform olarak Suriçi’nde göçe ve yoksulluğa maruz bırakılan halkın sesi olmaya çalıştıklarını belirtti.

 

Çalışmalarının OHAL koşullarında oluşan tüm zorluklara rağmen platform bileşenleri ve duyarlı çevreler tarafından sürdürüldüğüne vurgu yapan Cizrelioğulları, Suriçi halkının karşı çıkmasına rağmen yapılan “Kentsel dönüşüm” ve rant uygulamaları durdurulana kadar halkın sesi olmayı sürdüreceklerini vurguladı.

 

‘BİR AY SÜRECEK İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI’

 

Ortak amaç, mücadele bilinci ve sorumluluğuyla her an evinden ve mahallesinden zorla, tehdit edilerek çıkarılmaya çalışılan Alipaşa ve Lalebey halkının meşru taleplerini bütün dünya gündemine taşımayı hedeflediklerini dile getiren Cizrelioğulları, bu bağlamda mücadelelerinin bir aşaması olarak ‘’Diyarbakır Suriçi Ortak Dünyamızdır, Yıkım Durdurulsun’’ şiarıyla bir ay sürecek olan imza kampanyasını başlattıklarını söyledi.

 

‘TOPLANAN İMZALAR TBMM'YE GÖNDERİLECEK'

 

Toplanan imzaların TBMM başkanlığına gönderileceğini belirten Cizrelioğulları, şöyle devam etti: “İmza kampanyamız aynı anda hem sosyal medya üzerinden hem de ıslak imzalı yöntemle sürdürülecektir. Diyarbakır dışında kalan ve kampanyamıza destek verecek kişi ve kurumlar imza föyüne @SurPlatformu resmi Twitter hesabından erişilebilir.” Hukukun ve temel insan haklarının her gün ayaklar altına alındığı belirten Cizrelioğulları, “Hakların ortak mücadele bilinci ve inancıyla yıkımı durdurabileceğimize ve kazanacağımıza inanıyoruz. Bu mücadele ve dayanışma bilinciyle tüm duyarlı kesimleri imza kampanyamıza destek sunmaya ve sahiplenmeye çağırıyoruz” dedi.

 

‘HALK SUR'DAN ÇIKMAK İSTEMİYOR ’

 

Daha sonra basın mensuplarının sorularını cevaplayan Cizrelioğulları, toplanan imzaların sadece TBMM başkanlığına gönderileceğini, uluslararası anlamda bir planlama yapmadıklarını ancak bu konuyla ilgili UNESCO ile temas halinde olduklarını dile getirdi.

 

Umutlu olduklarını söyleyen Cizrelioğlulları, “Bu mesele tüm Türkiye’nin sorunu o yüzden Türkiye çapında bir kampanya yürütüyoruz. Meşru talebimizin zemini de halktır. Halk Sur’dan çıkmak istemiyor. İnsanların kendi evlerini yeniden inşa etme imkânının sağlanmasını temenni ediyoruz” diye konuştu. Toplantı, broşürlerin tanıtımı ve kampanyanın ilk imzalarının atılmasıyla son buldu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha