• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Yıldırım'dan AB'ye eleştiri: Beklediğimiz hızda değil

Yıldırım'dan AB'ye eleştiri: Beklediğimiz hızda değil
0 0

Başbakan Binali Yıldırım, AB'nin mülteci anlaşması kapsamında Türkiye'ye vadettiği 3 milyar euronun büyük bölümünün halen aktarılmamış olması nedeniyle Brüksel'e tepki gösterdi.

16 Ağustos 2017 Çarşamba 20:32

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Estonya Başbakanı ve Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı Juri Ratas, Çankaya Köşkü'ndeki görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Türkiye-AB ilişkilerine yönelik açıklamalarda bulunan Yıldırım, 3 milyonu aşkın mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye'nin, Avrupa Birliği'nden yeterli desteği göremediğini belirtti.

 

Başbakan Yıldırım, "Bir anlamda Türkiye, bölgenin ve Avrupa'nın güvenliğiyle istikrarı için büyük bir fedakarlığı gerçekleştiriyor. Bu anlamda tabii ki AB başta olmak üzere dünyanın değişik ülkelerinin Türkiye'nin yaptığı bu çalışmayı takdirle karşılaması anlamlıdır, iyidir ama yeterli değildir" dedi.

 

"Yük paylaşımı konusunda da daha fazla gayret edilmesi gerekmektedir. AB ile bu anlamda başlattığımız bir program vardır. Ancak bu program, beklediğimiz hızda sürmemektedir" ifadesini kullanan Yıldırım, AB'nin 3 milyar euroluk destek programının şu ana kadar ancak 800 milyon euro gibi bir kısmının hayata geçtiğini belirtti.
1,6 milyar euro ödenmiş olmalıydı

 

Başbakan Yıldırım, "Sözleşmeye bağlanan miktarın 1,6 milyar euro olmasına rağmen, gerçekleşmesinin düşük kalması anlaşılabilir bir durum değildir. Bu konuyu Sayın Başbakan ile paylaştık. Sürecin hızlandırılması konusunda kendisinin desteğini talep ettik. Türkiye ile zirve yapılması ve 2016'da kararlaştırılan konuların Türkiye-AB ilişkileri bakımından tekrar canlandırılması adına adımların atılmasını beklemekteyiz" diye ekledi.

 

Konuşmasında Estonya-Türkiye ilişkilerine de değinen Yıldırım, Estonya'nın Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğini destekleyen bir ülke olduğunu belirterek, "1 Temmuz itibariyle Estonya, AB Dönem Başkanlığını üstlenmiştir. Önümüzdeki 4,5 ay zarfında, bu yılın sonuna kadar görevini sürdürecektir. Eminim ki Estonya, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda diğer Avrupa ülkeleri üzerinde bugüne kadar var olan olumlu tutumunu bundan sonra da artırarak, devam ettirecektir" dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha