• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Yıldırım kardeşlerin babası: Suçlular ödüllendirildi

Yıldırım kardeşlerin babası: Suçlular ödüllendirildi
0 0

Silopi’de, Muhammed ve Furkan Yıldırım kardeşlerin ölümüne neden olan sanık polisler hakkında verilen para cezası ve beraat kararına avukatlar itirazda bulunacak.

20 Haziran 2019 Perşembe 12:36

Şırnak’ın Silopi ilçesinde, 3 Mayıs 2017 tarihinde evlerine giren panzerin altında ezilerek can veren Muhammed (7) ve Furkan Yıldırım (6) kardeşlerin ölümüne neden olan zırhlı araç sürücüsü polis Ömer Yeğit ve onu görevlendiren amiri Murat Maden hakkında açılan davanın karar duruşması dün Cizre 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 

 

KARARA İTİRAZ EDİLECEK

 

Mahkeme, daha ilk duruşmada tahliye edilen sanık Ömer Yeğit hakkında “taksirle ölüme sebebiyet verme” suçlamasıyla 2 yıl 1 ay hapis cezası vererek, cezayı 19 bin TL paraya çevirdi. Mahkeme, aynı suçlamayla yargılanan Yeğit’i görevlendiren amiri Murat Maden hakkında ise beraat kararı verdi. 

 

Duruşma sonrası karara, “Bir madalya takmadıkları kaldı” diye tepki gösteren Yıldırım kardeşlerin avukatlarının bir üst mahkemeye itirazda bulunacakları öğrenildi. 

 

BABA YILDIRIM: ‘DOĞRU YOLDASINIZ’ DENİLDİ

 

Bugüne kadar görülen 10 duruşmanın tümüne katılan Yıldırım kardeşlerin babası Mesut Yıldırım, mahkemenin kararı hakkında Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu. 

 

Kararı, “adaletsizliğin devamı” şeklinde yorumlayan baba Yıldırım, “Suçlulara büyük bir ödül verilmiştir. ‘Aynen devam edin, doğru yoldasınız’ denmiştir. Verilen karar bizi şaşırtmadı. Belki iyi bir sonuç çıkarırızda başka masum çocuklar artık öldürülmez diye düşünüyorduk. Bütün mücadelemiz bunun içindi. Mahkemede aynı acıyı tekrar yaşadım” diye konuştu. 

 

‘ÖLDÜRÜLECEK ÇOCUKLARIN VEBALİ ONLARIN ÜZERİNDEDİR’

 

Baba Yıldırım, şöyle konuştu: “Ne yazık ki bu dünyadaki savaşı katiller kazanmıştır. Her şeyi Allah’ın huzurundaki mahkemeye bırakmaktan başka çaremiz yok. Bu kararın alınmasında payı olanların vicdanlarının onları rahat bırakmamasını Allah’tan diliyorum. Rahat yüzü görmesinler. Çünkü ölen ve bundan sonra öldürülecek bütün masum çocukların vebali onların üzerindedir.”

 

KAYNAK: MEZOPOTAMYA AJANSI - GÖKHAN ALTAY

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha