• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

YPG savaşçı sayısını 100 bine ulaştırmayı hedefliyor

YPG savaşçı sayısını 100 bine ulaştırmayı hedefliyor
0 0

DSG'nin temel kuvvetini oluşturan YPG savaşçılarının sayısını artırmayı ve organize bir ordu haline getirmeyi hedeflediğini söyledi.

20 Mart 2017 Pazartesi 19:56

HABERDAR - Türkiye'nin kendisine tehdit olarak gördüğü Suriye'deki Kürt grup YPG kuvvetlerinin sayısını 100,000 e ulaştırmayı hedefliyor.

 

YPG sözcüsü Redur Xelil'in Reuters'a yaptığı açıklamaya göre, YPG'yi iyi organize olmuş bir orduya sahip olmasını sağlamak için ciddi bir motivasyon içerisindeler.

 

ABD'nin IŞİD'i ortadan kaldırma politikasının temel gücünü oluşturan YPG'nin 2016 sonunda sahip olduğu kuvvetlerinin sayısı 60,000 civarındaydı.

 

RUSYA ile AFRİN'DE YENİ ÜS KURULACAK

 

Ayrıca YPG'den bugün yapılan açıklamada Rusya ile Afrin'de bir üs kuracakları bildirildi. ABD destekli DSG'nin temel gücünü oluşturan Kürt grup Rusya ile de koordineli şekilde çalışmaya başlayacak.

 

2017'de 10 YENİ TABUR

 

YPG yetkilisi açıklamasında 2017 yılı başından bu yana her biri 300 savaşçıdan oluşan 10 yeni tabur kurduklarını söyledi. Bu sayı içerisinde YPG'nin kadın savaşçılardan oluşan kolu YPJ de bulunuyor.

 

'2017'NİN 2. YARISINDA 100 BİN SAVAŞÇIYA ULAŞMAYI HEDEFLİYORUZ'

 

Xelil, yine Reuters'ın sorularına verdiği cevaplarda 100 bin savaşçıya ulaşmak istedikleri tarih olarak bu yılın 2. yarısını işaret ediyor

 

YPG, Suriye İç Savaşı'nın başlamasıyla devlet askerlerinin bölgedeki etkisini yitirdiği 2011 yılından bu yana Kürtlerin yoğunlukla yaşadığı bölgelerde bir 'ordu' görevi görüyor.

 

Kendisini finanse eden ve politik ortağı olan PYD sadece Türkiye ile değil Irak'ın kuzeyinde bulunan Kürt yönetimi ile de anlaşmazlık içinde. Ancak YPG Suriye yönetimi ile de hassas bir tutum izleyerek uzun süredir çatışmadan kaçınmakta.

 

Türkiye ise YPG'yi bir PKK uzantısı olarak görüyor.

 

Geçen yıl Rojava'dan başlayan, Fırat Kalkanı operasyonunun asıl amacının Suriye'nin kuzeyinde oluşabilecek Kürt otoritesinin önüne geçmek olduğu iddia ediliyor. 

 

Xelil, bu yıl oluşturulacak 10 yeni birlik ve diğer yeni taburlarla YPG'yi geleneksel bir orduya benzeyen daha organize bir güç haline getirmek amaçladıklarını ve her türlü savaş, silah ve taktik konusunda eğitim alacaklarını söyledi.

 

"Savaşın farklı taktikleriyle iyi eğitilmiş disiplinli ve birbirine bağlı bir askeri güç ... bizi korumak ve varlığımızı, haysiyeti hak eden büyük bir ulus olarak teyit etmek için gerçek garantidir" diyor Yeni taburların kurulması için çağrı yapan bir YPG broşürü Yaklaşık 2 milyon Kürt'ün yaşadığı Suriye'nin Kürt bölgelerinde dağıtıldı.

 

RAKKA

 

Suriyeli Kürt grupları, güvenlik güçlerine ek olarak kendi bürokrasilerini kurarak ülkenin büyük kısmında Suriye devlet kontrolü çöktüğü için Kuzey Suriye'de özerk yönetim kurdular.

 

Yetkililer gelir akışlarının tarımsal ürünlere ilişkin vergiler ve petrol satarak elde ettikleri geliri içerdiğini söylüyorlar.

0 0
İLGİLİ HABERLER
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha