• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Yunan Dışişleri: Kendine gel Türkiye, Kardak'taki Yunan egemenliği uluslararası garanti altında

Yunan Dışişleri: Kendine gel Türkiye, Kardak'taki Yunan egemenliği uluslararası garanti altında
0 0

Avrupa Komisyonu'nun raporuna Türk Dışişleri'nin verdiği yanıtta ''Kardak Türkiye'nin egemenliğinde bulunmaktadır'' demesi, Atina ile gerilimi yeniden tırmandırdı.

18 Nisan 2018 Çarşamba 13:23

Yunan Dışişleri, Kardak'taki egemenliğinin uluslararası anlaşmalarla garanti altına alındığını savunurken Türkiye'ye ''Kendine gel'' çağrısı yaptı.

 

Avrupa Birliği'nin (AB) hem yasama sürecini başlatan hem de yürütme organı olan Avrupa Komisyonu'nun 2018 İlerleme Raporu'nda, Türkiye'ye yönelik eleştirilerde Ege ve Doğu Akdeniz'de Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti ile yaşanan gerilimler önemli yer tuttu. Bunun üzerine Ege'de Türkiye'nin Kardak, Yunanistan'ın Imia dediği kayalıklarla ilgili gerilim yeniden tırmandı.

 

Türk Dışişleri'nin buna verdiği yanıtta "Kardak kayalıkları, karasuları ve bunun üzerindeki hava sahası münhasıran Türkiye'nin egemenliğinde bulunmaktadır'' demesi, Atina'nın sert tepkisini çekti.

 

'RAPORU ÖZELEŞTİRİ ARACI OLARKA KULLANSIN'

 

Yunan Dışişleri, bir açıklama yayımlayarak, ''Avrupa Komisyonu'nun eleştirileri yine Türkiye'de sanrılara yol açtı. Türkiye'ye kendine gelip Avrupa Komisyonu'nun raporunu imajını düzeltmek için özeleştiri yapmaya yönelik elverişli bir araç olarak kullanmaya çağırıyoruz'' dedi.

 

3 ANLAŞMAYA DAYANDIRDI

 

Türkiye'yi Avrupa hukukuna saygı göstermeye davet eden Yunan Dışişleri, şu vurguyu yaptı:

 

''Türkiye kasten yasadışı pozisyonunu tekrarlayarak Ege'deki yasal statünün tamamen uluslararası hukukun garantisi altında bulunduğu olgusunu görmezden geliyor. Imia (Kardak) üzerindeki Yuanan egemenliği, 1923 Lozan Anlaşması, 1932 İtalya-Türkiye Anlaşmaları ve 1947 Paris Anlaşması uyarınca apaçık ve tartışma götürmezdir.''

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha