• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Yunanistan kapıyı kapatınca, sığınmacılar Meriç’i lastik botla geçmeye başladı

Yunanistan kapıyı kapatınca, sığınmacılar Meriç’i lastik botla geçmeye başladı
0 0

Yunanistan’ın Türkiye ile sınır kapılarını sığınmacılara kapatması üzerine göçmenler, Meriç Nehri’nden botlarla Yunanistan’a geçmeye başladı. Bir grup göçmen, Edirne’nin Doyran köyünden Meriç Nehri’ni lastik botla aşarak, Yunanistan’a geçti.

28 Şubat 2020 Cuma 22:16

Türkiye’nin sığınmacılar için ‘açık kapı politikası’ uygulayacağının duyurulmasının ardından Edirne’de, gece yarısından itibaren başlayan Avrupa ülkelerine geçmek isteyen göçmen hareketliliği gün boyu sürdü. İstanbul’dan taksi tutup, otobüslerle Edirne’ye gelen binlerce göçmen, Bulgaristan’a açılan Kapıkule ve Yunanistan’a açılan Pazarkule Sınır Kapısı’na yığıldı. Yunanistan’a gitmek isteyen bir grup göçmen Pazarkule Sınır Kapısı’ndan Türkiye’den yaya olarak çıkış yaptı. Ancak, sınırda önlem alan Yunan askerleri göçmenlerin ülkelerine geçişine izin vermedi. Yunanlılar, bir otobüsle sınırı giriş ve çıkışlara kapatırken, göçmenlerin de tampon bölgede bekleyişleri sürüyor.

 

Sınır kapılarının kapatılması üzerine Yunanistan’a gitmek isteyen göçmenler, iki ülkenin sınırını oluşturan Meriç Nehri kıyılarına yöneldi. Edirne’nin sınırda bulunan Doyran köyüne giden göçmenler, burada yanlarında getirdikleri lastik botla Meriç Nehir üzerinden Yunanistan’a geçti. Türkiye tarafında toplanan göçmenler, üçer dörder kişilik gruplar halinde lastik botla Meriç’i geçip, Yunanistan tarafına ulaştı.

 

 

Göçmenlerin geçişi havanın kararmasıyla da devam ederken, bölgede Yunan askerlerinin olmadığı gözlendi.

 

 

Havanın kararmasına rağmen nehir kıyısına gelen iki çocuklu dört kişilik aile, yanlarındaki eşyaları lastik bota koydu. Daha sonra kadınlardan biri kucağındaki çocuğuyla gözyaşı döktü. Satın aldıkları bota binen aile nehir üzerinden Yunanistan tarafına geçerek, gecenin karanlığında gözden kayboldu.

 

 

Pazarkule Sınır Kapısı’na ulaşan göçmenlerin tampon bölgedeki bekleyişleri de sürüyor. 

 

 

Farklı bölgelerden otobüslerle belli bir noktaya kadar ulaşan göçmenler yolculuklarına, tarlalardan yürüyerek devam etti. Ayrıca Edirne çevresindeki göçmenler de sınır kapısına ulaştı. Ancak Yunanistan’a geçişlerine izin verilmedi. Saatin ilerlemesiyle gittikçe soğuyan havada ise göçmenler, ateş yakarak ısınmaya çalışıyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha