• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Zeytinburnu Belediyesi, sitelerde açık havuz yapılmasını yasakladı

Zeytinburnu Belediyesi, sitelerde açık havuz yapılmasını yasakladı
0 0

AKP’li İstanbul Zeytinburnu Belediyesi, 10 bin metrekareden büyük sitelerde açık havuz yapılmasını yasakladı ve mescit yapılmasını zorunlu tuttu. Uygunsuz işlere neden olduğu gerekçesiyle 1 artı 1 konutların yapımına da sınırlama getirildi.

7 Aralık 2017 Perşembe 10:05

Yeni kentsel dönüşüm modelinin uygulanması için pilot ilçe seçilen Zeytinburnu’nun belediye meclisi, imar yönetmeliğinde yapılan değişiklikleri oy çokluğuyla kabul etti. Değişikliklere CHP’liler ret AKP’liler kabul oyu verdi.

 

Yeni değişikliklerle parsel alanı 10 bin metreden büyük sitelerde açık havuz yapılması yasaklandı. Bununla birlikte 10 bin metrekarededen büyük sitelere bloklardan bağımsız olarak mescid inşaa edilmesi zorunlu hale geldi. ‘Uygunsuz işlere neden oluyor’ gerekçesiyle, yapılacak sitelerdeki 1+1 konutların oranına yüzde 15 sınırı kondu.

 

 CHP’li üye: Şeriat planlaması

 

Hürriyet’ten Fatma Aksu’ya konuşan Zeytinburnu İmar Komisyonu’nun CHP’li üyesi Esin Hacıalioğlu, oylama öncesi söz alıp, değişikliğin şeriat planlaması olduğunu ileri sürüp, kararın geri çekilmesini istedi.

 

Hacıalioğlu, şöyle konuştu: “Yeni plan notlarıyla artık insanların yaşam biçimlerine yeni istikametler çizilmeye çalışılıyor. Bu plan notlarının çağdaş planlama anlayışlarıyla hiçbir ilişkisi yoktur. Havuzun kapalı olmasının manası nedir? Havuzun açık olması neden yasaklanıyor? Zeytinburnu’nun en büyük özelliklerinden biri sahil kenti olmasına rağmen denizi kullanamamasıdır. Denizi kullanamayan bir ilçeye artık açık havuzu da yasaklıyorsunuz. Sorulduğu zaman da bir açıklama getirmiyorsunuz. 1 artı 1’leri de uygunsuz yaşam nedeniyle yüzde 15’e kadar müsaade ediyorlar. Günahın yüzde 15’ten aşağısı helal, yüzde 15 üzerine çıkınca haram mı oluyor? Böyle bir planlama anlayışı hiçbir şekilde kabul edilemez. Tam bir komedi.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha