• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

IŞİD'in Toyotaları Türkiye'yi zora sokacak gibi görünüyor

NADİR ULUS

NADİR ULUS

25 Kasım 2016 Cuma 20:28
0 0

NADİR ULUS | HABERDAR

 

Avrupa'dan bakıldığında Türkiye'nin görüntüsü maalesef ki hiç iç açıcı değil.


Türkiye'ye kabaca bakıldığında hemen fark edilen,


a- Temel insan hakları problemleri

 

b- Yazar, aydın, gazetecilerin tutuklanması


c- Özel şirketlere hükümetin el koyması


d- Medyanın tek tipleştirilmesi, muhalif yayın yapanların kapatılması


e- Kürt siyasetçilerin tutuklanması, Hdp belediyelerine kayyum atanması


h- Hukuk sisteminin, siyasi tercihlerle uluslararası hukuka aykırı hale getirilmesi ve benzeri sorunların yanında, Türkiye'ye bakıldığında Avrupa'yı derinden endişelendiren çok önemli bir mesele daha var, o da: "Türkiye'nin radikal İslami çizgiye kaydığı düşüncesi"

 

Türkiye'nin giderek radikalleştiği ve İslamcı bir çizgiye kaydığı endişesi, düne kadar "Türkiye'nin yeri Avrupa Birliği'dir" diyen Batılı diplomat ve siyasetçiler tarafından bile kabul görmüş durumda.

 

Türkiye ile IŞİD arasında bağın ve karşılıklı ilişkiler ağının olduğu iddiaları, iddia olmaktan çıkmış durumda.


An itibariyle Türkiye'nin en büyük müttefiki Rusya bile kısa zaman önce Avrupa'nın diplomatik tüm kurumlarında Türkiye-İŞİD ilişkisini bağıra bağıra dillendiriyordu.

 

IŞİD ve Erdoğan Yönetimi arasında ilişki olduğu iddiaları, örgütün 2014 yılında bir anda ortaya çıkıp Bağdat'ı bile tehdit edebilecek hale geldiği zamanlara uzanıyor.

 

Birçok uluslararası kurum ve kişi de IŞİD'in Erdoğan Yönetimi'nden beslendiğini iddia etmekte.

 

Türkiye'de görmezden gelinen Enerji Bakanı ve Cumhurbaşkanı'nın damadı olan Berat Albayrak'ın açığa çıkan mailleri, Türkiye'nin aksine Batı ülkelerinde satır satır değerlendirildi.

 

Özellikle IŞİD petrolünün sevkiyatını yapan ilgili şirketlerin Berat Albayrak'la olan ilişkisi ileride Erdoğan Yönetimi'ni zora sokacak türden.

 

Medya organları durmaksızın Erdoğan Yonetimi'nin radikal İslam çizgisine kaydığını ve Erdoğan Yönetimi ile IŞİD arasındaki ilişkiyi vurguluyor.

 

BBC Arapça'nın akşam haberlerine konuşan bir yorumcu, IŞİD'in üzerine ağır silahlar yerleştirip zırhlı savaş aracına dönüştürdüğü Toyota 'pickup'ları, örgüte Türkiye'nin teslim ettiğini söyledi. 

 

BBC'nin sunucusu durumu toparlamak gayesiyle 'Türk devleti içerisindeki birkaç kişiyi kast ediyorsunuz herhalde' dese de yorumcu 'bu araçlar bir iki tane olsa, öyle denebilirdi, ancak burada binlerce araçtan bahsediyoruz' diyerek Türkiye'yi suçladığını vurguladı.

 

Savaş görüntülerinde görmeye alıştığımız, ağır makinali tüfek ya da ucaksavar monte edilmiş arazi araçlarına verilen isim technical. 

 

Toyota, hem Orta Doğu'da hem Afrika'da yaygın bir araç çünkü hızlı hareket edebiliyor. Yedek parçasının bol ve ucuz, araçların dayanıklı ve uzun ömürlü olması nedeniyle Toyota "technical" kullanımı için yaygın bir marka.

 

Türkiye'ye giren 4x4 sayısında 2012 sonrasındaki artışa bakmak lazım.


Kimler ithal ediyor?

 

Bunların sevkiyatını Suriye'ye kim yapıyor?

 

Biz buna bakmasak bile ABD, yıllar öncesinden Reza Sarraf'a baktığı gibi buna da bakıyor.
Ve halihazırda ABD'de, IŞİD-Toyota iliskisi üzerine yürütülen bir soruşturma var. Bu soruşturma davaya dönüstüğünde en az Reza Sarraf kadar Erdoğan Yönetimi'nin başını ağırtacağa benziyor.

 

Öte yandan sadece TOYOTA'ların değil IŞİD bölgesinin tüm malzemesinin Türkiye'den geçtiği iddia ediliyor. 

 

Yiyecek, içeçek, bomba yapımında kullanılan malzemer, zamanlayıcılar, kablolar ve benzerleri.

 

Her firsatta IŞİD'le mücadele ettiğini söyleyen Erdoğan Yönetimi, IŞİD'e malzemeleri kimin sağladığını, bunları kimin ürettiğini, kimin bunları IŞİD'e ulaştırdığını bulamıyor.


PKK bomba patlattığı zaman teline kadar tüm düzeneği inceleyip bulabilen emniyet ve TSK, şimdiye kadar IŞİD konusunda suskun kaldı.


Ancak, Türkiye'de IŞİD'in lojistik hizmetlerini sağlayarak zenginleşen kişi ve kurumların tespit edilmesi oldukça önemli. Nitekim, ABD zaman zaman bazı Türk firmalarıni bu sebeple yaptırım listelerine alıyor.

 

Erdoğan Yönetimi farkında mıdır bilinmez, Trump Yönetimi gerek radikal İslami çizgilere gerekse İŞİD'le ilişkilere asla sıcak bakmıyor.


Batı diplomasisi ve siyaset yürütücüleri Tump Yönetimi'nin bu yönünü içten içe alkışlıyor.

 

Özetle, AB ile müzakerelerin dondurulması tavsiyesi dahil Türkiye'ye karşı takınılan olumsuz tavırları çok boyutlu düşünmekte fayda var.


Gidişat hiç de iyi değil.

 

NADİR ULUS | HABERDAR

YAZARIN DİĞER YAZILARI
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha