• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Anadolu Ateşi 11'inci kez Çin'de

Anadolu Ateşi 11'inci kez Çin'de
0 0

Dünyaca ünlü Türk dans topluluğu Anadolu Ateşi, 11'inci kez Çin turnesine çıktı.

26 Aralık 2015 Cumartesi 08:04

Anadolu Ateşi dans topluluğu artık gelenek olduğu üzere bu yeni yıla da Çin'de girecek. 13 yıldır her kış Çin'e turne düzenleyen Anadolu Ateşi, Çin yeni yılında da sahne alacak.

 

Çin turnesinde toplam 12 temsil verecek olan topluluk ilk temsilini Şangay'da gerçekleştirdi. Türkiye'nin Şangay Başkonsolosu Özcan Şahin'in de izlediği ilk temsile Çinlilier yoğun ilgi gösterdi.

 

Gösteri sonrası Çin medyasına bilgi veren Başkonsolos Şahin, Anadolu Ateşi'nin Şangaylıları bir kez daha mest ettiğini söyledi. Şahin, topluluğun yıllardır Çin ile Türkiye arasında bir kültür köprüsü oluşturduğunu belirtti. 

 

Shanghai  Oriental Art Center'da 6  gösteri yapacak olan topluluk, ardından Pekin'e geçecek. Pekin'de de 6 gösteri yapacak olan topluluk, Çin'in en prestijli tiyatrolarından olan Mei Lan Fang Grand Theatre sahne alacak.

 

Çin'de 127 gösteri

 

Anadolu Ateşi kurulduğu 2001 yılından beri Çin'in 26 kentinde toplam 127 gösteri yaptı. 2002 yılında çıktığı ilk Çin turnesine Büyük Halk Parlamentosu'nda (The Great Hall of the People) başlayan topluluk, halk parlamentosunda oynayan dünyadaki ilk özel topluluk olma ünvanını aldı. Sonraki yıllarda Anadolu Ateşi aynı salonda 21 kez daha sahne aldı. 

 

2013'de Çin yeni yılında  (Çin takvimine göre 9 şubat) yapılan kutlamaların da özel konuğu olan Anadolu Ateşi'ni CCTV'nin canlı yayınında 900 milyon kişi izledi. Tümüyle Çinli ulusal sanatçıların sahne aldığı söz konusu etkinlikte Celin Dion'la birlikte sahne alan tek yabancı topluluk Anadolu Ateşi'ydi.

 

Çin turnesi ile ilgili bilgi veren Anadolu Ateşi Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan, Çin'nin kendileri açısından dünyadaki en önemli turne coğrafyalarından biri olduğunu söyledi. Erdoğan Türkiye'nin Çin'de tanıtılmasının özellikle bu yıl çok önemli olduğunu belirtti ve şunları ekledi: 

 

"Çin gibi Türkiye'ye çok uzak bir ülkede bu kadar çok sevilmek bizim açımızdan gurur verici. Turizm Bakanlığı yetkilileri Rusya krizi nedeniyle doğacak turist açığını Çinli turistlerle dolduracağını açıkladı. 2002'den beri Türkiye'yi Çin'de tanıtıyoruz. Devlet tarafından daha çok desteklenirsek bu tanıtımın yoğunluğunu arttırabiliriz. Böylelikle ülkemizde daha çok Çinliyi ağırlayabiliriz."

 

KAYNAK: CNN Türk

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha