• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Beatles’ın “White” albümünün ilk kopyası açık artırmaya çıkıyor

Beatles’ın “White” albümünün ilk kopyası açık artırmaya çıkıyor
0 0

Beatles’ın ilk kez 1968’de basılan "The Beatles” ya da "White" olarak da bilinen albümünün ilk kopyası açık artırmayla satılacak.

26 Kasım 2015 Perşembe 13:40

Efsanevi müzik grubu Beatles'ın üyelerinden Ringo Starr, grubun 9. Stüdyo albümü olan “White” ya da “The Beattles” olarak da bilinen albümün, ilk kopyasını müzayedeyle satma kararı aldı.


Adı gibi beyaz bir kapakla basılan albümün her kopyasının üzerinde, kaçıncı baskı olduğunu gösteren seri numaraları yer alıyor.


Albümün ilk 4 baskısının grup üyelerinde olduğu biliniyor ve 1 ilk baskının yani 0000001 numaranın John Lennon’da olduğu sanılıyordu. Ancak grubun davulcusu Ringo Starr’ın ilk baskıyı 35 sene boyunca Londra’da bir banka kasasında sakladığı ortaya çıktı.


60 BİN DOLARA KADAR ALICI BULMASI BEKLENİYOR


20 bin dolardan açık artırmaya çıkacak albümün, 60 bin dolara kadar alıcı bulması bekleniyor. 2008’de aynı albümün 5 numaralı kopyası açık artırmada 30 bin dolara alıcı bulmuştu.

 

"White"ın 0000001 No’lu kopyası Kaliforniya’da bulunan Julien’s Müzayede Evi'nde 3-5 Aralık tarihleri arasında açık artırmayla satılacak.


Ringo Starr White’ın ilk kopyası dışında çeşitli mücevherler, sanat eserleri, kıyafetler ve içinde 200 bin dolara alıcı bulması beklenen George Harrison’ın Gretsch Tennessean model gitarının da bulunduğu birçok eşyayı müzayedede satmayı planlıyor.


AÇIK ARTIRMA GELİRİ LOTUS VAKFI'NA

 

Müzayededen elde edilecek gelir ise Ringo Starr ve eşinin kurmuş olduğu Lotus Vakfı’na bağışlanacak. Vakfın sağlık, hayvanlar, evsizlik gibi pek çok alanda yardımı ve çalışması bulunuyor. 

 

Julien’s Müzayede Evi bu ay içinde 2. kez Beatles eşyası açık artırması yapmış olacak. İlk açık artırmada John Lennon’ın gitarı 2,4 milyon dolara satılmıştı.
 

2005’te Katar’da yapılan bir müzayedede 2,7 milyon dolara satılan gitar, bugüne kadar satılan en pahalı gitar olma rekorunu halen elinde tutuyor.


Fender Stratocaster modeli gitarın üzerinde Keith Richards, Eric Clapton ve Paul McCartney’nin de imzası bulunuyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha