• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Berlin Kürt Film Festivali 1 Ağustos’ta başlıyor

Berlin Kürt Film Festivali 1 Ağustos’ta başlıyor
0 0

Bu yıl 9’uncusu düzenlenecek olan Berlin Kürt Film Festivali 1-7 Ağustos tarihleri arasında “Kürt Sinemasında Kadın” temasıyla yapılacak.

27 Temmuz 2019 Cumartesi 20:08

Almanya’nın başkenti Berlin’de 2002 yılından bu yana yapılan ve bu yıl 9. kez gerçekleşecek olan Berlin Kürt Film Festivali, 1-7 Ağustos tarihleri arasında ‘Kürt Sinemasında Kadın’ temasıyla başlayacak. Festival, Eva Husson’un DAİŞ barbarlığına karşı savaşan Kürt kadın direnişçilerinin öyküsü anlattığı Girls of the Sun (Güneşin Kızları) filmi ile açılacak.

 

Toplam 40 film gösterilecek

 

Festival de Alba Storra’nın Commander Arian (Komutan Arian), Selim Yıldız’ın Dialogue (Diyalog), Leyla Toprak’ın Distant (Uzak mı…), Alireza Mohammadian’ın Towards Salvation (Kurtuluşa Doğru) filmlerinin yanı sıra yazar ve siyasetçi Mohmmad Muhsin’in yapımcılığını yaptığı Hero of the Century (Asrın Kahramanı) ve Sahim Omar Khalifa’nın Zagros filmlerinin gösterimleri de yapılacak. Festivalde uzun ve kısa metraj, kurmaca ve belgesellerin de yer aldığı toplam 40 film gösterilecek.

    

‘Dört Parçayı buluşturuyoruz’

 

Festivalin organizatör ekibinden Lise Goll, bu yıl oldukça kapsamlı bir gösterim programıyla Kürt sinemasına gönül verenleri ağırlayacaklarını, kadın temasının ağırlıkta olduğunu ve Kürdistan’ın dört parçasından eserlerin yer alacağını belirtti.

 

Lise Goll festival ile ilgili şunları söyledi:

 

“Bu festival Avrupa’da Kürtlerin yaptığı en eski ve en uzun ömürlü film festivalidir. Kürdistan’ın dört parçasından Kürt sinemacılarının eserlerinin yanı sıra Kürt ve Kürdistan temasını işleyen yabancı yapımcıların da eserlerine özellikle yer vermektedir. Bu anlamıyla Kürdistan’ın dört parçasını birbiriyle buluşturmanın yanı sıra Kürt sinemacıları Avrupalı meslektaşlarıyla da buluşturmaktadır.”

 

Yarışmalı festivale geçebiliriz

 

Lise Goll festivalin şu ana kadar Kürt sinemacıları ve sinemaseverlerini bir araya getirmeyi amaçladığını bu anlamda önemli bir mesafenin kat edildiğini belirterek bundan sonra festivali jurili-ödüllü olarak gerçekleştirmeyi planladıklarını vurguladı. Goll festivallerde yarışma ve ödül konusunda da şunları ifade etti: “Dünyanın birçok yerinde bu şekilde de festivaller yapılmaktadır. Yani etkinliğin amacı nedir? Sinemacıları bir araya getirmek, daha geniş kesimleri tanıştırıp kaynaştırmak da önemlidir. Tabii ki, yarışma da mümkün. Bizim şimdiye kadar temel amacımız Kürt halkını ve sinema sanatını tanıtmak oldu. Ama sonraki festivalde eserlerin yarışmasını da istiyoruz.”

 

Kürtçe çocuk filmleri de gösterilecek

 

Festivalin Kürt sinemasını tanıtma ve daha geniş çevrelere ulaştırma amacını güttüğünü, bir diğer hedefinin de yeni sanatçı, yönetmen ve yapımcılara da kendilerini tanıtma fırsatı sunduğunu, bunda da başarılı olduğunu belirten Lise Goll, “Böyle olmasaydı ve de gereken ilgi gösterilmeseydi 9. kez yapılamazdı” dedi.

 

Festivalin bu yılki programında Kürdistan Aileler Birliği (YEKMAL) ve ZAROK TV’nin işbirliği ile Kürtçe çocuk filmleri de gösterilecek. Ayrıca Kürt ve Alman filmlerinin yer aldığı çocuk filmleri programı da festival kapsamında bulunuyor.

Bu yılki festivalde Kürt sinemasına ilişkin çeşitli konuların tartışıldığı paneller, okuma etkinlikleri ve konserlerde düzenlenecek.

 

Goethe Enstitüsü ve Berlin Senatosu destekliyor

 

9. Berlin Kürt Film Festivalinin küratörlüğünü Lea Drescher yapıyor. Goethe Enstitüsü ve Berlin Senatosu tarafından da desteklenen festivalin medya partnerliğini Le Mond Diplamatique, Taz, Junge Welt ve Sozialistische Tageszeitung üstlenmiş buluyor.

1-7 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalin filmleri ve etkinlikleri Babylon Mitte, Moviemento ve Ulme 35 salonlarında gerçekleştirilecek.

 

Festival 1 Ağustos saat:19:30’da Babylon Mitte sinemasında Girls of The Sun (Güneşin Kızları) filmiyle start alacak.

 

Festivalin programına www.kurdisches-filmfestival.de adresinden ulaşmak mümkün.

 

KAYNAK: YENİÖZGÜRPOLİTİKA / YEKO ARDIL

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha