• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Can Dündar’ın kitabı 'Tutuklandık' tiyatro sahnesinde

Can Dündar’ın kitabı 'Tutuklandık' tiyatro sahnesinde
0 0

Cumhuriyet gazetesi eski genel yayın yönetmeni Can Dündar’ın tutuklu kaldığı dönemi anlatan 'Tutuklandık' adlı kitabından uyarlanan #WeAreArrested Londra sahnesinde.

19 Kasım 2019 Salı 15:52

Pippa Hill ve Sophie Ivatts tarafından tiyatroya uyarlanan İngilizce oyunda Can Dündar’ı Peter Hamilton Dryer canlandırıyor.

 

Dündar’ın Silivri Cezaevi’nde kaleme aldığı 'Tutuklandık' kitabı, gazetecinin Kasım 2015 ile Şubat 2016 arasında, MIT TIRları davasında yargılanırken demir parmaklıklar ardında geçirdiği 3 ayı özetliyor.

 

Ellie Merridale/RSC

 

#WeAreArrested’in tanıtım özetinde “Yasa dışı hükümet faaliyetlerini ifşa eden gazetecinin ödemesi gereken bedel nedir?” sorusuyla tiyatro oyununun, kişisel ancak küresel geçerliliği de olan evrensel bir hikaye olduğu vurgulanıyor.

 

Yapımcılarına göre WeAreArrested “Yalan sarmalında gerçeğe ulaşma mücadelesini konu alan sürükleyici bir oyun”

 

Oyuncu Inda Ove, Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar olarak çıkıyor sahneye, Dündar çiftinin oğlu Ege’yi ise Jamie Cameron oynuyor.

 

Ellie Merridale/RSC

 

Yönetmen Ivatts: Oyunda Türkiye’den bahsetmiyoruz çünkü…

 

Yönetmen koltuğunda da oturan Sophie Ivatts’a göre Dündar’ın yayınladığı bir haberden dolayı yargılanmasına benzer örnekleri dünyanın herhangi bir ülkesinde görmek mümkün. Prodüksiyonda altı çizilmek istenen husus: Basın özgürlüğünde bugün gelinen nokta.

 

15 Kasım Tutuklu Yazarlar Günü’ne denk getirilen oyunla ilgili söyleşide konuşan Ivatts, “İşte bu nedenle, kitabı sahneye hazırlarken, uzun uzun düşündükten sonra oyun metninde Türkiye’den bahsetmemeyi” tercih ettik diyor.

 

Ellie Merridale/RSC

 

Dilek Dündar: Kendini dışarıdan seyretmek tuhaf

 

Bir gün İstanbul’da da sahnelenmesini hayal ettiği oyunu seyrederken aynı şeyleri tekrar yaşadığını söyleyen Dilek Dündar, insanın kendisini dışarıdan seyretmesi tuhaf bir duygu diyor: “Mücadelenin içindeyken insan farkına varmıyor birçok şeyin, sürekli dimdik durmak gerekiyor… Hep mücadele, hep mücadele. Olanları yaşayamadan geçip gidiyor günler. Burada seyredince bir tuhaf oluyor insan. Biz neler yaşadık diye duygusallık oluşuyor.”

 

The Royal Shakespear Company tarafından ilk kez 2018’de Stratford Upon Avon’da sahneye taşınan oyun Londra’da ilk kez 13 Kasım’da perdelerini açtı.

 

WeAreArrested 7 Aralık’a kadar Arcola Tiyatrosu’nda seyirciyle buluşacak.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - TUBA ALTUNKAYA

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha