• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Can Dündar: Uzun, kısa fark etmez tüm diktatörlere karşıyız

Can Dündar: Uzun, kısa fark etmez tüm diktatörlere karşıyız
0 0

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin İstanbul’daki açılış gecesi dün Şişli Kent Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

3 Mayıs 2016 Salı 10:09

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin İstanbul’daki açılış gecesinde konuşan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, Charlie Chaplin’in Büyük Diktatör filmindeki meşhur tiradın gösterilmesinin ardından sahneye çıkarak, “Darısı bizim diktatörün başına” oldu. “Uzun, kısa, büyük, küçük farketmeden tüm diktatörlere karşıyız” dedi.

 

Geceye, tutuklanan 4 Barış Akademisyeni ve  danslarla, orkestrasıyla, şarkılarıyla Boğaziçi Folklor Kulübü damga vurdu. Her sene olduğu gibi bu sene de 1 Mayıs eylemleri karelerinden oluşturulan kısa festival filminde en çok Taksim eylemleri alkış aldı. Soluk filminin gösterimi ile gece sona erdi.

 

Festivalin açılış gecesini Oyuncu Sevinç Erbulak sundu. Erbulak, sahneye ilk olarak festivalin 11 senedir gönüllüsü olan, çeviri ekibindeki ve tutuklanan Barış Akademisyenlerinden Meral Camcı’yı davet etti. Camcı, “Hem festival ekibinden biri olarak hem barış akademisyenlerinden biri olarak burada olmak onurdur.” diye konuştu.

 

 

Camcı, tutuklanan akademisyenler Esra Mungan, Muzaffer Kaya, Kıvanç Ersoy’u da sahneye davet etti. Her birine festival hediyelerini bizzat festival gönüllüsü Camcı’nın verdiği gecede Mungan, “Her şeye rağmen mücadele edenler sayesinde çok ümitliyim. Biz başaracağız.” diye konuştu. Ersoy, barış mücadelesinin işçi sınıfı mücadelesinden ayrı düşünülemeyeceğini belirttiği konuşmasında, “Barış kazanacak” dedi. Kaya ise en son bu salonda 10 Şubat’ta Barış İçin Herkes etkinliğinde bir araya geldiklerini hatırlatarak, aradan geçen zamana göre bugün çok daha güçlü olduklarını gördüğünü söyledi. Kaya, “Mücadeleyi hep birlikte büyüteceğiz. Barış hemen şimdi” diyerek konuşmasına son verdi. Akademisyenleri tüm salon ayakta alkışladı.

 

İngiltere’den İşçi Filmleri Festivali için Türkiye’ye gelen Rainbow Coletive’den Hannah ve Richard York da salonu selamladı. Belgeselleri dünyayı değiştirmenin bir yolu olarak gördüklerini belirten grup üyeleri, son yıllarda yaptıkları belgesellerin İFF’de gösterilmesi ile Bangladeş’te büyüyen hareketi Türkiye’deki izleyicilerin de takip etmekte olduğunu belirttiler. Bu sene Udita isimli filmlerinin gösterileceğini duyuran ekip, belgeselleri ile sahip oldukları bilgileri, sahip olmayanlarla paylaşmak için film yapmaya devam edeceklerini söyledi ve seneye de görüşmek istediklerini ifade etti.

 

Can Dündar da İşçi Filmleri Festivali açılış gecesindeydi. Charlie Chaplin’in Büyük Diktatör filmindeki meşhur tiradın gösterilmesinin ardından sahneye çıkan Dündar’ın ilk sözü “Darısı bizim diktatörün başına” oldu. “Uzun, kısa, büyük, küçük farketmeden tüm diktatörlere karşıyız” diyen Dündar, akademisyenlerin iyimserliğini paylaştığını belirtti. Dündar tutuklu 33 meslektaşı adına orada olduğunun altını çizerek “Direne direne kazanacağız” dedi.

 

KAYNAK: SENDİKA.ORG

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha