• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Çetin Altan’ın kitapları yeniden raflarda

Çetin Altan’ın kitapları yeniden raflarda
0 0

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden ünlü yazar Çetin Altan’ın Kavak Yelleri ve Kasırgalar, Tarihin Saklanan Yüzü ve Büyük Gözaltı isimli eserleri İnkılap Kitapevi etiketiyle yeniden raflarda.

17 Kasım 2015 Salı 15:23

Yarım yüzyıldan fazla olan yazın yaşamında tiyatro, roman, deneme, antoloji, mizah, inceleme ve gezi gibi edebiyatın birçok alanında eser vermiş olan Çetin Altan, Türkiye tarihinde de önemli bir yere sahip. Kaleme aldığı birçok eserinde gerçekleri gün yüzüne çıkaran Altan’ın üç önemli kitabı Kavak Yelleri ve Kasırgalar, Tarihin Saklanan Yüzü ve Büyük Gözaltı okuyucuyla yeniden buluşuyor.

 

Kavak Yelleri ve Kasırgalar, Çetin Altan’ın küçük bir adamken attığı umutlu hayallerindeki kulaçlarla, yaşlı bir adamın anılarındaki kulaçların bir araya gelmesiyle oluşuyor. Hatıralarla örülmüş bu kitabın sonuna eklenen yazarın ilk kitabı Üçüncü Mevki ve şiirleri, eseri daha da anlamlı kılıyor.

 

Altan, Osmanlı’da işlenen siyasi cinayetleri Tarihin Saklanan Yüzü’nde anlatıyor. Daha önce yayımlanan İdam Edilen 44 Vezir-i Azamın Dramı, Öldürülmüş Şehzadeler ve Devrilmiş Padişahlar adlı kitapları tek bir başlık altında toplayan bu kitap, su yüzüne çıkarılmak istenmemiş cinayetlerin bir antolojisi.

 

Yaşamından derin izler taşıyan romanı Büyük Gözaltı, 1973’te Orhan Kemal Roman Ödülü’nü kazanmış ve birçok dile çevrilmiştir. 12 Mart sonrasında yayımlanan ilk 12 Mart romanı olma özelliği taşıyan bu roman, toplumdaki sindirilmişlik ve korkuyu derinlemesine işliyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha