• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Dizi çalışanları: Şov devam etmesin, çekimler ertelensin

Dizi çalışanları: Şov devam etmesin, çekimler ertelensin
0 0

Dizi ve film setlerinde çalışan emekçiler, setlerde onlarca insanın bir arada çalışmak zorunda olduğunu belirterek çekimlerin ertelenmesini istedi.

17 Mart 2020 Salı 22:43

Oyuncular Sendikası konuya ilişkin bir açıklama yaparak, setlerin tehlikeli işyerleri olduğunu ve temas olmadan setlerde çalışmanın imkansız olduğunu belirtti. Set çalışanlarının sınırlı bir yaş aralığının bulunmadığı bebek oyunculardan 80 yaşına kadar çalışanların olduğunun belirtildiği açıklamada  “Senaryo gereği yüzlerce kişi ve ekipman mekan değiştirebiliyor, setlerin sabit işyerleri olmadığını ve hatta genellikle gezici işyerleri olduğu unutulmamalıdır” denildi.

 

Set saatlerinin 19 saate kadar uzayabildiğini belirten sendika, koronavirüs hastalığına karşı vücut direncinin önemine dikkat çekti:

 

"Setlerde hala 16-19 saate varabilen çalışma saatleri söz konusu. Covid-19 ‘a karşı vücut direncimizi güçlendirmek için hijyenin yanı sıra; uyumalı, dinlenmeli ve sağlıklı beslenmeliyiz.

 

Seslendirme oyuncuları, virüs dolaşımına son derece uygun küçücük, iyi havalandırılamayan, aynı gün onlarca farklı kişinin kullandığı kapalı stüdyo ortamında çalışmak zorunda kalıyorlar

 

S eslendirme stüdyolarında da geçici süreliğine tüm çalışmalar askıya alınmalı ve gerekli tüm tedbirler ivedilikle alınmalıdır.

 

Şu an en önemli önceliğimiz elbette halk sağlığı ancak, sahne, set ve stüdyolarda çalışan üyelerimiz arasında  güvencesiz çalışanların sayısı oldukça fazladır, işsizlik durumunda maddi açıdan tamamen savunmasız kalacakları unutulmamalıdır!

 

İlerleyen günlerde meslektaşlarımızı ekonomik olarak da koruyacak  tedbirler alınmalıdır.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha