• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Ferhat Tunç’tan Dersim yangını çağrısı: ‘Hiçbir gerekçe ağacın, kurdun, kuşun katledilmesini meşrulaştırmaz’

Ferhat Tunç’tan Dersim yangını çağrısı: ‘Hiçbir gerekçe ağacın, kurdun, kuşun katledilmesini meşrulaştırmaz’
0 0

Tunceli’nin Hozat ilçesinin Danzi ve Kurukaymak köylerinde 17 Ağustos’ta askeri operasyonlar sırasında başlayan orman yangını yayılarak devam ediyor. Yangına müdahale edilmezken, müdahale etmek isteyen yerel halka da jandarma engeli oluyor.

26 Ağustos 2021 Perşembe 16:28

Dersim’in Hozat bölgesinde bir operasyonla birlikte ormanlık alanda çıkan yangın tam 9 gündür söndürülmüyor. Ayrıca yangın bölgesine kimse yaklaştırılmıyor, müdahale etmek isteyen yerel halka da jandarma izin vermiyor. Yangın Ovacık yönüne doğru ilerleyerek bu bölgedeki yerleşim alanlarını da tehdit eder duruma geliyor.

 

Ünlü sanatçı Ferhat Tunç, Twitter hesabından yayınladığı video ile kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu. Tunç, “Tüm kamuoyunu bu yangına karşı duyarlı olmaya çağırıyorum. Yetkililer gecikmeden yangına müdahale etmeli, müdahale etmek isteyenleri de engellememeli. Yerelde müdahaleye imkan tanımaya çağırıyorum” dedi.

 

Ferhat Tunç, yayınladığı videoda şu sözlerle çağrıda bulundu:

 

‘OPERASYONLAR BAHANE EDİLEREK ORMANLAR YAKILIYOR’

 

“Ülke olarak yangının büyük bir felakete dönüştüğü çok zor bir süreç geçirdik. Antalya, Muğla ve ilçeleri başta olmak üzere birçok alandaki yangınlar için kuşkusuz sesimizi çıkardık. Ağaçlarla birlikte bu ormanlık alanlara yanan tüm hayvanlar yanıp kül oldu. Söndürmemek veya söndürmeyi geciktirmek bu yangın felaketini büyütür ki bu aynı zamanda büyük bir suçtur. Türkiye’nin batısında olduğu gibi doğusunda da operasyonlar bahane edilerek ormanlar yakılıyor.

 

‘YERLEŞİM YERLERİNİ DE TEHDİT EDER DURUMA GELDİ’

 

Hiçbir gerekçe ağacın, kurdun, kuşun katledilmesini meşrulaştırmaz. Dersim’de bundan bir ay önce yakılan ormanlar kamuoyunun oluşturulmasıyla günler sonra söndürülebildi. Bu kez yine bir operasyonla birlikte Dersim’in Hozat bölgesinde tam 8 gündür yanan ormanlar söndürülmüyor. Söndürülmediği gibi yangın bölgesine kimse yaklaştırılmıyor. Bu yangın Ovacık yönüne doğru ilerleyerek bu bölgede bulunan yerleşim yerlerini de tehdit eder duruma gelmiştir.

 

‘ZAMAN KAYBETMENDE MÜDAHALE ETMELİ’

 

Öncelikle Dersim’deki değerli halkımız başta olmak üzere, Türkiye’nin duyarlı kamuoyunu bu doğrultuda tepki vermeye, duyarlı uyarmaya çağırıyorum. Yetkililer zaman kaybetmeden bu yangına müdahale etmeli, müdahale edecek olan yerel insanlarımızı da engellememelidir. Yetkilileri yerelden müdahaleye imkan vermeye çağırıyorum. Ormanlar hepimizin ortak değeridir, bu değer, korumak her şeyden önce insan olmanın gereğidir.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha