• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Hasılatı 83 milyona yükselen ‘Müslüm’ yine mahkemelik: ‘Ben de yapımcıyım’ davası

Hasılatı 83 milyona yükselen ‘Müslüm’ yine mahkemelik: ‘Ben de yapımcıyım’ davası
0 0

Şarkıcı Müslüm Gürses’in hayatını anlatan ‘Müslüm‘ filmini yapımcıları hakkında yönetmen Tülün Kızılırmak “Ben de hak sahibiyim” diye dava açtı. Dava dosyasının ayrıntılarında filmin hasılatının 83 milyon lirayı bulduğu da yer aldı.

7 Şubat 2019 Perşembe 17:53

2012’de ölen Müslüm Gürses’in hayat arkadaşı Muhterem Nur, eşine ait olduğu iddia edilen ‘sahte‘ gömlek ve yüzüğü satışa çıkardıklarını öne sürdüğü ‘Müslüm‘ filminin yapımcısı Mustafa Uslu ve Engelsiz Yaşam Vakfı ile mahkemelik olmuştu.

 

Şimdi de yönetmen Tülün Kızılırmak, hazırlık aşamasında emek verdiği filmde iki yapımcı tarafından devre dışı bırakıldığı gerekçesiyle mahkemeye başvurdu.

 

‘Müslüm‘ filminin senaryosundan, film müziklerine, oyuncu seçiminden kurgusuna kadar her şeyi kendisinin seçtiğini belirten yönetmen Kızılırmak,  eser sahipliği ve ortak yapımcılık iddiasında bulunarak filmin yapımcı şirketi ICNN Yapım ve Dijital Sanatlar şirketlerine dava açtı.  

 

‘Filmin geliri şirkete ödenmesin’

 

Yapımcılar Mustafa Uslu ve Nuri Yıldırım’ın kendisini dışarıda bırakarak, aralarında ortak yapımcı sözleşmesi imzaladıklarını iddia eden Tülün Kızılırmak, mahkemeden şunu talep etti: “Adım yapımcı sıfatıyla filmin künyesine, jenerik dökümün tüm görsel materyallerine, her bir fiziki dijital nüshalarına, eser işletme belgesine kaydedilsin.”

 

Kızılırmak, Müslüm filminden elde edilecek gelirin yapımcı payının her iki şirkete ödenmesinin durdurulması yönünde tedbir kararı ve ‘1000 lira’ tazminat da istedi.

 

Mahkeme tedbiri reddetti ama dava sürüyor

 

Mahkeme ilk aşamada tedbir kararını reddederken, ICNN Yapım sadece danışmanlık hizmeti aldığını belirttiği Kızılırmak’ın 83 milyon lira hasılata ulaşan filmle ilgili “Ya tutarsa” diye dava açtığını savundu.

 

Dava dosyasından ayrıntılar

 

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi’ne iletilen Kızılırmak’ın dilekçesine göre yaşananlar şöyle:

 

“Tümün Kızılırmak, ICNN yapım şirketinin yetkilisi ve sahibi Nuri Yıldırım’a Müslüm filminin projesinin üç yıl önce götürdü ve mali destek istedi. Mali desteği sağlamayı taahhüt eden Nuri Yıldırım ile Tülün Kızıllırmak ortak yapım sözleşmesi imzaladı.  

 

2017’de ICNN Yapım ve Nuri Yıldırım finansmanı tek başına sağlayamayacağını belirtti. Dijital Sanatlar şirketinin sahibi Mustafa Uslu filme üçüncü yapımcı ortak olarak dahil oldu.

 

Filmin ortak yapım sözleşmesini imzalamak için üç ortak 20 Temmuz 2017’de randevulaştı.  İmza günü Tülün Kızılırmak yeğenine kanser teşhisi konulması üzerine toplantıya katılamadı. Mustafa Uslu ve Nuri Yıldırım Tülün Kızılırmak’ı devre dışı bırakarak aralarında ortak yapımcı sözleşmesi imzaladı. “

 

Şirketlerin yanıtı

 

Dijital Sanatlar şirketi mahkemeye sunduğu yanıt dilekçesinde filmin yapımcısı olmadığını iddia etti.

 

‘Ya tutarsa diye dava açtı’

 

ICNN Yapım’ın dilekçesinde ise danışmanlık hizmeti alındığı belirtilen yönetmenin hak ettiği bedeli aldığı, fazladan da elden ödeme yapıldığı savunuldu. Kızılırmak’ın ne ICNN şirketi ne de yetkilisi Nuri Yıldırım ile yapımcılık veya eser üretimi gibi çalışmasının olduğu da da belirtildi.

 

Kızılırmak’ın danışmanlık faaliyeti kapsamına giren çalışmalarından bahsedip daha sonra da eser sahipliği ve ortak yapımcılık iddiasında bulunduğu anlatıldı. Hasılatı 83 milyon TL’ye ulaşmış bir eserin hak sahipliği için Kızılırmak’ın bin TL istediğinin belirtildiği dilekçede istenen rakamın iddiasında samimi olmadığının göstergesi olduğu yer aldı. Kızılırmak’ın ‘Ya tutarsa’ diyerek haksız kazanç sağlamaya çalıştığının yer aldığı dilekçede davanın reddi istendi. 

 

Mahkeme, Kızılırmak’ın ‘Müslüm’ filminden elde edilecek gelirin yapımcı payının her iki şirkete ödenmesinin durdurulması yönünde teminatsız tedbir talebini reddetti. Dava önümüzdeki günlerde görülecek. 

 

Muhterem Nur’un ‘dolandırıcılar’ davası neydi?

 

Müslüm Gürses’in hayat arkadaşı Muhterem Nur, filmin ortak yapımcısı Nuri Yıldırım’ın iddiasının aksine herhangi bir ücret almadığını öne sürerek dava açacağını söylemişti. Nur, Engelsiz Yaşam Vakfı’nın ‘Yılın En İyileri’ ödül töreninde eşine ait gömlek ve yüzüğün satışa çıkarıldığı gerekçesiyle yapımcı Uslu ve vakfı ‘dolandırıcılar’ diye nitelemiş, suç duyurusunda bulunmuştu.

 

Engelsiz Yaşam Vakfı da gömlek ve yüzüğün sanatçıya ait olmadığını belirterek, Nur hakkında basın yoluyla hakaret suçundan şikayetçi olmuştu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha