• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kakava ateşi Edirne'de yandı

Kakava ateşi Edirne'de yandı
0 0

Edirne'de her yıl 5-6 Mayıs tarihlerinde kutlanan Kakava ve Hıdrellez Şenlikleri, bu yıl da Sarayiçi'nde yakılan Kakava ateşiyle başladı.

6 Mayıs 2016 Cuma 05:46

Edirne Belediyesi'nin organize ettiği Kakava Şenlikleri kapsamında protokol Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü'nde davullarla karşılandı.

 

Protokol daha sonra Edirne Belediye Bandosu eşliğinde Sarayiçi'ne kadar yürüdü. İstiklal Marşı ve Saygı Duruşu'nun okunmasının ardından Kakava Şenlikleri açılış konuşmalarıyla devam etti.

 

KAKAVA DEMEK BAHAR DEMEK


Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan bu yılda geleneği bozmayarak vekaletini Roman Meclis Üyesi Erkan Makas'a bırakarak, Kakava Şenliklerine davetli olarak katıldı.

 

ATEŞİ PROTOKOL ÜYELERİ YAKTI


Kakava ateşini protokol üyeleri birlikte yaktı. Kakava ateşinin yakılmasının ardından Romanlar ateşin başında dans etti.

 

Edirne Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, Bulgaristan Halk Oyunları Ekibinin gösterileri ile Edirne Belediye Bandosu'nun konseri renkli görüntülere sahne olurken, vatandaşlar gönüllerince dans etti.

 

KUTLAMALAR SABAHIN İLK IŞIKLARINA KADAR DEVAM ETTİ


Kakava Şenlikleri kapsamında Edirne Belediyesi tarafından şenliklere katılanlara pilav ikramı yapıldı. Kutlamalar, kapsamında Romanlar sabaha karşı Tunca Nehri'nde yüzlerini yıkadıktan sonra dileklerini nehre bıraktı.

 

KAYNAK: Habertürk

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha