• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kapalıçarşı’da restorasyon başlıyor

Kapalıçarşı’da restorasyon başlıyor
0 0

Geçtiğimiz yıl 92 milyona yakın kişinin ziyaret ettiği Kapalıçarşı’da kapsamlı bir restorasyon süreci başlıyor.

25 Aralık 2015 Cuma 07:55

Geçtiğimiz yıl 92 milyona yakın kişinin ziyaret ettiği Kapalıçarşı’da kapsamlı bir restorasyon süreci başlıyor. Fatih Belediyesi ve çarşı esnafı arasında yürütülen görüşmeler de olumlu seyrediyor. 2016’nın ocak ayı sonunda restorasyon için ilk ‘kazma’nın vurulması planlanıyor.

 

92 MİLYON KİŞİ ZİYARET ETTİ

 

İstanbul'un tarihi, turistik ve ticari yapılarından biri olan ve Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa edilen Kapalıçarşı, dünyanın en işlek noktalarından biri. Çarşı’yı geçtiğimiz 92 milyona yakın kişi ziyaret etti. 2 bin 500 esnafın iş yaptığı, 10 bini aşkın kişinin çalıştığı Kapalıçarşı’da 2009’dan bu yana gündemde olan ‘restorasyon’ sürecinde sona gelindi.

 

BELEDİYE, ESNAFI TOPLADI 

 

Anıtlar Yüksel Kurulu’ndan da gerekli izinlerin çıkması ile birlikte restorasyon sürecinde önemli bir eşik de aşılmış oldu. Fatih Belediyesi, geçtiğimiz pazartesi günü 300’e yakın Çarşı esnafının katıldığı bir toplantı yaptı. Belediye Başkanı Mustafa Demir’in yönettiği toplantıda esnaf ile karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. Taraflar, büyük ölçüde anlaşmaya vardı.

 

SÜREÇ 5 YIL DEVAM EDEBİLİR

 

Restorasyon sürecinin 5 yıla yakın sürmesi bekleniyor. Bu sürecin muhatabı olarak ise yeni bir yönetim oluşturulacak. 9 kişinin Çarşı esnafından 4 kişinin ise kamu kurumlarından olması planlanıyor. Kapalıçarşı Esnaflar Derneği Başkan Vekili Atilla Saraç, Hürriyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada, restorasyon sürecinin ocak sonu veya şubat ayı başı başlamasını beklediklerini kaydetti. Saraç, projenin finansmanı için Fatih Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür Bakanlığı’nın destekte bulunduğunu söyledi.

 

ÇATI DA ONARILACAK, GÜÇLENDİRME YAPILACAK

 

Saraç, finansmanın bir kısmının esnaftan karşılanması durumunun söz konusu olabileceğini, ancak bu rakamın düşük olacağını düşündüklerini kaydetti.Restorasyor süreci, kanalizasyon işlerin, yerlerin onarımı, bazı yerlerin güçlendirilmesi, ve çatının onarı ve ısıtma-soğutma işleri kapsıyor. Kapalıçarşı’nın üzerinde bulunduğu alanın toplam büyüklüğü ise 46 dönüm olarak kayıtlara geçmiş durumda.

 

1932'den beri 4 nesil olarak Kapalıçarşı'da faaliyet gösteren Hakan Evin, yürütülen süreçten memnun olduklarını ifade etti. Önemli bir tarihi ve kültürel değer olan Kapalıçarşı'da yapılacak restorasyonun tüm taraflar için olumlu sonuçlarortaya çıkaracağına işaret etti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha