• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kenter Tiyatrosu’nun İBB bünyesinde yaşatılmasına AKP engeli

Kenter Tiyatrosu’nun İBB bünyesinde yaşatılmasına AKP engeli
0 0

Geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybeden Yıldız Kenter ve Müşfik Kenter tarafından 1968'de kurulan Kenter Tiyatrosu'nun İBB bünyesinde yaşatılmasına AKP Grubu engel oldu

19 Temmuz 2020 Pazar 14:42

İstanbul Şişli’de bulunan ve geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Yıldız Kenter ve kardeşi Müşfik Kenter tarafından 1968’de kurulan Kenter Tiyatrosu’nun Şehir Tiyatroları bünyesinde faaliyetini sürdürmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından satın alınmasına dönük komisyon raporu, AKP-MHP grubu tarafından son anda geri çekildi.

 

BirGün’den Dilara Şimşek’in haberine göre, Ekrem İmamoğlu, Yıldız Kenter’in cenaze töreninde Kenter Tiyatrosu’nun İBB bünyesine alınması sözü vermiş, Kenter Tiyatrosu’nun yaşatılması için İBB’ye bağlı Şehir Tiyatroları Müdürlüğü 4 Mart 2020 tarihinde İBB Başkanlığı’na yazı yazarak işlemleri başlatmıştı. ancak AKP Grubu, komisyonda kabul ettikleri teklifi genel kurulda onaylamadı.

 

‘Kendi siyaseti dışında hiçbir şeyi önemsemiyor”

 

Konuya dair konuşan İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, “AK Parti’nin İstanbul’u, İstanbulluyu değil; kendi siyasetini önceliklendirdiğini ve kendi siyaseti dışında hiçbir şeyi de önemsemediğinin çok net göstergesi” dedi. Şehir Tiyatroları’nın talebi üzerine İBB Emlak Müdürlüğü, 4 Haziran’da bir teklif hazırlayarak Kenter Sinemacılık Tiyatroculuk A.Ş.’ye ait olan tiyatro binasının bulunduğu taşınmazın satın alınmasını istemiş, konu Hukuk,-Altyapı, Mesken ve Emlak-Kültür ve Sanat komisyonları tarafından incelenmiş. Komisyonların ortak raporunda Kenter Tiyatrosu’nun İBB tarafından satın alınması uygun bulunmuştu.

 

”İntikamcı bir anlayış”

 

Ancak teklifi, komisyonda kabul eden AKP Grubu genel kurulda onaylamadı. CHP’li Balyalı, AKP Grubu’nun son anda gerim adım atmasının sebebi olarak tartışmalı geçen İBB meclis oturumuna dikkat çekti: “Kenter Tiyatrosu’nun satın alınmasına ilişkin gündem maddesi konusunda meclis öncesi gruplar arasında görüşmeler yapıldı ve bu konuda ortak görüşe varıldı. Oy birliğiyle bu satın alma işlemi gerçekleşecekti. Tadilat ve restorasyon sonrası kültür sanat camiasının hizmetine sunulacaktı. Ancak önceki gün mecliste yaşanan gerginlik ve tartışma sonrasında AKP belki de ‘meclisi biz yönetiyoruz’ demek için intikamcı bir anlayışla Kenter Tiyatrosu’nun dosyasını komisyona geri çekti. Satın alma işlemini durdurdu. Mesele tekrar eylül ayında yapılacak olan belediye meclisinde görüşülecek.”
az” diye konuştu.

 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha