• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Milli eğitim Ali Baba ve Kırk Haramiler oyunundan rahatsız oldu, oynatmadı

Milli eğitim Ali Baba ve Kırk Haramiler oyunundan rahatsız oldu, oynatmadı
0 0

İzmir'de 23 Nisan Bayramı için çocukların gösteriler hazırlayıp, yorulmasına dikkat çekmek isteyen bir grup öğretmenin hazırladığı "Ali Baba ve Kırk Haramiler" isimli tiyatro oyunu ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından oynatılmadı.

25 Nisan 2016 Pazartesi 17:58

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için çocukların gösteriler hazırlayıp, yorulmasına dikkat çekmek isteyen öğretmenler çocuklar için gösteri hazırladı.

 

buyuktorbali.com sitesinde yer alan habere göre; Başta köy okullarındaki çocuklara olmak üzere onlara bu özel günde bir hediye hazırlamak isteyen Eğitim Sen’li öğretmenlerin hazırladığı Ali Baba ve Kırk Haramiler isimli tiyatroya ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden veto geldi.

 

Çocuklar için Ali Baba ve Kırk Haramiler oyununu oynamak isteyen öğretmenlere Milli Eğitim Müdürlüğü’nce sahne yasağı gelince, öğretmenler oyunu sokakta sergiledi.

 

Oyunun gösterim tarihinden 2 ay önce Torbalı Belediyesi’nden izin alan öğretmenlere gelen yasak tepkiyle karşılandı. Yıllardır masal olarak çocuklara öğüt vermek amacıyla okunan, onlarca dile çevrilen, filmi çekilen, paylaşmayı öğreten hırsızlığı kötüleyen Ali Baba ve Kırk Haramiler isimli oyunu müdürlük "Çocuklar için uygun değildir" diyerek yasaklayınca, Torbalı Belediyesi de 2 ay öncesinden oyuna tahsis edilen BKM’nin iznini iptal etti.

 

BKM OLMAYINCA SOKAKTA OYNADILAR

 

Bu karar üzerine öğretmenler BKM önünde bir basın açıklaması yaparak, oyunu çocuklara sokakta sahneledi. İzleyenlerin tam not verdiği oyuna verilen yasağa tepki yağdı. Oyunun neden yasaklandığını bilmediğini belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Cafer Tosun, “Karar komisyonun” diye belirtti.

 

Komisyon raporunda oyunda geçen “Çalmak, vurmak, kırmak, parçalamak, hırsız, acımasız arsız, kazanmaz çalar” gibi kelimeler gerekçesi ile belirtilen yaş grubuna uygun değil denildiği öğrenilirken, öğretmenler tepkilerini oyunu sokakta oynayarak gösterdi.

 

Sözü edilen masalın Milli Eğitim Bakanlığı’nca onaylı olduğunu belirten Oyunun Yönetmeni Derya Yıldız,  “Şaşkınız, bir çocuk oyununun bu kadar korku yaratmasından. Sormak istiyoruz Ali Baba ve Kırk Haramiler adlı çocuk masalından siz siyaset çıkaranlar, Alâeddin ve Sihirli Lambası oyununu oynasaydık deniz feneri sonucunu mu çıkaracaktınız. Efendiler çocuklara kıymayın, hikâyelerini, şarkılarını, oyunlarını kirli siyasetinize alet edip kirletmeyin” dedi.

 

 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha